Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 04-22-2011, 16:00   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Muzeum byłego Obozu Zagłady
W Chełmnie nad Nerem w województwie wielkopolskim znajduje się Muzeum byłego Obozu Zagłady, które jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Koninie. Muzeum w Chełmnie posiada dwa oddziały, a mianowicie las rzuchowski, który obejmuje teren cmentarzyska, monument, Ścianę Pamięci, upamiętnienia, lapidarium oraz pawilon muzealny a także ruiny pałacu i teren badań archeologicznych w Chełmnie oraz pawilon muzealny w tym miejscu.


Ten obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem był pierwszym niemieckim ośrodkiem masowej zagłady Żydów w Kraju Warty, który hitlerowscy Niemcy utworzyli w grudniu 1941 roku. Teren lasu ogrodzono płotem a eksterminacji dokonywano w przewoźnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Zabójstwa polegały na tym, że przełączano odpływ spalin do skrzyni ładownej, w której znajdowali się ludzie. Odbywało się to podczas postoju samochodów przy pałacu lub na terenie cmentarzyska.Oczywiście najpierw Żydów zaganiano do pałacu pod pretekstem kąpieli, a dopiero potem do samochodu. Ich ciała wywożono do oddalonego o 4 kilometry lasu rzuchowskiego, gdzie inni więźniowie, czyli komando grzebali zwłoki w masowych mogiłach o długości od 60 do 230 metrów.Początkowo mordowano tutaj Żydów z okolicznych gett, czyli Koła, Dąbia, Kowali Pańskich, Kłodawy i Izbicy Kujawskiej a następnie Cyganów z Łodzi, Żydów z getta łódzkiego oraz Żydów spoza Polski.W lecie 1942 roku ciała w masowych grobach zaczęły się rozkładać, więc wobec zagrożenia epidemiologicznego wstrzymano transporty i rozpoczęto wydobywanie zwłok z grobów oraz palenie ich w specjalnie zbudowanych polowych krematoriach. Oczywiście wydobywanie zwłok polecono wykonać żydowskim więźniom.8 grudnia 1941 roku przybył do Chełmna pierwszy transport a 11 kwietnia 1943 roku komando opuściło teren obozu i wówczas wysadzono krematoria oraz pałac. Jednak tragicznie historia tego miejsca nie nie skończyła się, bowiem wiosną 1944 roku do Chełmna wróciła załoga Sonderkommanda, i nadal dokonywano eksterminacji w obrębie lasu rzuchowskiego, gdzie zbudowano baraki i przystosowano teren do przyjmowania kolejnych ofiar. Znów mordowano przy użyciu gazu i samochodu.W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku armia radziecka zaczęła się zbliżać do Chełmna, więc SS-mani dokonali ostatniej egzekucji. Ze spichlerzów, w którym przetrzymywano więźniów, wyprowadzano ludzi piątkami i mordowano strzałami w tył głowy. Jednak ludzie nie chcieli się zgodzić na ten los i podnieśli w spichlerzu bunt. Więźniowie zabili dwu oprawców, jednak pozostali Niemcy podpalili spichlerz wraz ze znajdującymi się tam więźniami. Tylko trzem udało się uciec i przeżyć.Po wojnie skazano kilku członków Sonderkommanda "Kulmhof" na karę 13 lat lub jedynie 13 miesięcy więzienia.
W obozie śmierci w Chełmnie zginęło około 350 000 ofiar.Obóz Zagłady w Chełmnie można zwiedzać od 1 kwietnia do 30 września codziennie od 10 do 18.
Od 1 października do 31 marca muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku od 8 do14.
Teren badań archeologicznych i ruiny pałacu zwiedzać można od czerwca do września od poniedziałku do piątku od 8 do 18.
Zobacz Chełmno nad Nerem na mapie


Chelmno nad Nerem, wielkopolskie
  Odpowiedź z Cytatem

stare 07-11-2011, 18:46   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Postów: 10
Domyślnie
Obozy zagłady to specyficzne miejsca. Nie ma tam typowej turystyki - jest za to zaduma, powolna refleksja, chwila wytchnienia, cisza i spokój... Warto odwiedzać takie miejsca by się przez moment zastanowić nad życiem i nad samym sobą.


  Odpowiedź z Cytatem

stare 05-07-2012, 17:09   #3
Junior Member
 
Zarejestrowany: May 2012
Postów: 12
Domyślnie
Tak zdecydowanie, specyficzne miejsce z przykrą historią. Z opisu wnioskuję, że będzie trzeba obowiązkowo odwiedzić. Nie jest daleko, więć najbliższy weekend zajęty

Pozdrawiam.


  Odpowiedź z Cytatem

stare 05-09-2012, 14:22   #4
Junior Member
 
Zarejestrowany: May 2012
Postów: 9
Domyślnie
Zjawiskowe miejsce i bardzo smutna,a może nawet i wywołująca złość historia...
Takie miejsca warto odwiedzać choć tak jak już kolega dwa posty wyżej wspomniał, nie są one typowymi miejscami turystycznymi, gdzie przyjeżdża się zobaczyć to i tamto. Odwiedza się je by poznać historię tego smutnego miejsca.

Pozdrawiam.


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
chełmno, chełmno nad nerem, konin, muzeum, muzeum byłego, muzeum chełmno, muzeum okręgowe, obóz chełmno, obóz zagłady, obozu zagłady, wielkopolska, wielkopolskie

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.