Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 05-07-2010, 10:14   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Zamek w Gniewie
W mieście Gniew w województwie pomorski wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek w Gniewie był początkowo domem komturów krzyżackich a po wypędzeniu Krzyżaków z Polski stał się siedzibą starostów.

Obiekt był pierwszą obronną siedzibą krzyżacką na zachodnim brzegu Wisły. Zakon dysponował 162 kuszami, ponad 40 tysiącami bełtów oraz bronią palną a potem także 3 taraśnicami, 5 działami na kule kamienne i 16 na ołowiane.
Po wypędzeniu Krzyżaków z Gniewa, zamek został ograbiony przez okoliczna ludność. W czasie potopu szwedzkiego w Gniewie były przetrzymywani jeńcy wojenni a sama warownia została mocno zniszczona, tracąc bramy, fragmenty murów i zabudowy przedzamcza.


Po wejściu do Gniewu w 1772 roku oddziałów pruskich zamek zamieniono na magazyn zboża. W tym celu zlikwidowano sklepienia, zastosowano nowy podział kondygnacji, częściowo rozebrano mury przedzamcza oraz zburzono wieżę główną.
Na początku XX wieku przystąpiono do remontu fortyfikacji. Odbudowano sklepienia kaplica, wykuto nowe otwory okienne i zasypano fosy. Obiekt przeznaczono na siedzibę starostwa a następnie na magazyn amunicji. W 1921 roku niemiecki szpieg podpalił budynek i zniszczeniu uległy trzy skrzydła oraz zadaszenie.
W czasie II wojny światowej w zamku mieściła się paramilitarna szkoła dla młodzieży hitlerowskiej, a następnie przejściowe więzienie. Po wojnie stacjonowała tutaj jednostka wojskowa a potem budowla pełniła funkcję więzienia.


Początkowo siedziba krzyżacka składała się z czterech skrzydeł. Na pierwszym piętrze mieściła się kaplica z zakrystią, kapitularz, mieszkanie komtura, sypialnie braci, refektarz oraz szpital. Na parterze znajdował się magazyn, kuchnia, warsztaty, stajnie, spiżarnia, piekarnia, łaźnia, spichlerz, młyn oraz więzienie.
Obiekt posiadał 50-metrową wieżę, która stanowiła punkt obserwacyjny, sygnalizacyjne oraz była ostatecznym przyczółkiem obrony. Tutaj także mieściła się latryna.


Obecnie zamek w Gniewie jest placówką o charakterze komercyjno-historyczno-rozrywkowym . Znajduje się tu Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i swoją siedzibą znalazło w zamku lokalne Bractwo Rycerskie, pracownia kowalska, a także chór Schola Cantorum Ganevensis. Na terenie obiektu organizowane są spektakle, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie.
Pomieszczenia zamkowe są wynajmowane na sympozja, zjazdy, bankiety, konferencje, wesela, zajęcia integracyjne, ćwiczenia piechotne, żywe lekcje historii, kolonie z Harrym Potterem, szkoły zielone oraz szkoły przetrwania. Funkcjonuje tutaj także hotel oraz restauracja.

Zamek Gniewski uchodzi za jeden z głównych ośrodków krzewienia tradycji średniowiecznej w Polsce.


Warownię można zwiedzać od 1 maja do 31 października od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-16.30.
Za oglądanie zamku z przewodnikiem zapłacimy 8 zł lub 5 zł w wypadku biletu ulgowego.Zobacz Zamek w Gniewie na mapie
Zamkowa 3, 83-140 Gniew
  Odpowiedź z Cytatem

stare 08-30-2010, 15:08   #2
Member
 
Avatar jeżynka
 
Zarejestrowany: May 2010
Postów: 43
Domyślnie
Byłam tutaj niedawno. W sumie to nie zrozumiałam za bradzo o co chodzi w biletach i za 3 zł (2 w przypadku biletu ulgowego) oglądałam jedynie dziedziniec i sklep
Ale za odpowiednio 9 zł i 7 zł można obejkrzeć spektalkt "wakacje z duchami", czyli audiowizualizację historii zamku wraz z opowieściami o duchach
naprawdę polecam
szczególnie motryw z odciętą głową mi się podobał


  Odpowiedź z Cytatem

stare 09-02-2010, 15:30   #3
Junior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 24
Domyślnie
Byłem tutaj ostatnio z bratem i dziewczyna. w sumie gdyby nie ona, to nawet bym tam nie zajechał, a mieszkam 30 kilometrów od Gniewa.
Fajna sprawa, polecam


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
gniew, pomorskie, zamek, zamek gniewski

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.