Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 04-30-2010, 15:10   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Sanktuarium w Bielczynach
W niewielkiej miejscowości Bielczyny, leżącej niedaleko Chełmży w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się sanktuarium poświęcone błogosławionej Jucie von Sangerhausen. Cała wieś jest związana z działalnością tej średniowiecznej mistyczki i pustelnicy.Legenda głosi, że Juta wracając z Chełmży od trędowatego, którym się opiekowała zbłądziła w lesie w Bielczynach. Nadeszła burza i zrobiło się ciemno a kobieta nie mogła znaleźć drogi, więc zaczęła się modlić i poprosiła Boga o pomoc. Jej prośby zostały wysłuchane, chmury zniknęły i wyszło słońce. Od tego momentu jezioro w tym miejscu jest bardzo płytkie i nawet silne wiatry nie poruszają lustra wody a gdy patrzy się z dystansu widać smugę przypominającą drogę, na której Jucie ukazać się miał Bóg.


Sanktuarium błogosławionej Juty w Bielczynach znajduje się właśnie nad tym Jeziorem Głuchowskim, w kapliczce wybudowanej w 1985 roku na majdanie grodziska. Wcześniej mieściło się ono w kapliczce wybudowanej w 1601 roku, lecz obiekt zniszczyli Szwedzi. Kolejna kapliczka odwiedzana przez pielgrzymów powstała w 1937 roku, lecz ta z kolei uległa destrukcji w czasie okupacji z II wojny światowej. Na jej zgliszczach wybudowano obecne sanktuarium.


Błogosławiona Juta od około 1253 roku przez 4 lata mieszkała w opuszczonej chacie rybackiej nad jeziorem w Bielczynach, opiekując się chorymi, ubogimi oraz opuszczonymi. Po śmierci męża i odchowaniu dzieci rozdała potrzebującym cały swój majątek a życie poświęciła na pomocy innym, przez co jeszcze za życia była uznawana za świętą.

W Bielczynach jest organizowany odpust ku czci błogosławionej Juty, który jest dwudniową imprezą promującą obszar działania Fundacji „Ziemia Gotyku”.


Zobacz Bielczyny na mapie
Bielczyny, kujawsko-pomorskie
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bielczyny, chełmża, juta, kujawsko-pomorskie, sanktuarium

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.