
W 1980 roku w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” zaczęto budować Ogród Botaniczny. Obecnie zajmuje on powierzchnię 60 hektarów i jest czynny cały rok od godziny 9 rano aż do zapadnięcia zmroku. Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.
Ogród jest podzielony na kilka działów, mianowicie:
- Zbiorowiska roślinne Polski
- Arboretum
- Ogród roślin iglastych
- Alpinarium
- Kolekcje rodzajowe
- Ekspozycje tematyczne
- Ogród agrobotaniczny
- Ścieżka botaniczna dla niewidomych i niedowidzących
Zbiorowiska roślinne Polski
Stanowi największy fragment ogrodu. Zajmuje obszar 20 hektarów i można tutaj zobaczyć takie zbiorowiska leśne jak grądy, buczyny, łęgi, jaworzyny, roślinność wodną i szuwarową oraz murawy.
Arboretum
Ten dział ogrodu jeszcze nie jest dokończony. Ale gdy tylko to się stanie, będzie tu można podziwiać lasy Ameryki Północnej, lasy euksyńskie, lasy wielkolistne, roślinność tundry, drzewa i krzewy terenów pustynnych a także kolekcje i ekspozycje tematyczne między innymi: buków, klonów czy róż.
Ogród roślin iglastych.
To najstarsza część ogrodu. Można w nim podziwiać liczne gatunki i odmiany jodeł, świerków, jałowców, cyprysików, jak również jedlicę, mikrobiotę i miłorząb.
Alpinarium
Alpinarium jest najbardziej widowiskową częścią ogrodu. Poza roślinnością alpejska, jak np. szarotka alpejską, dębikiem ośmiopłatkowym, goździkiem alpejskim czy sosna limba zobaczymy tu charakteryst6ycznme formy górskie: ściany, granie, żleby, wąwozy a także górskie jeziorko z potokiem i wodospadem.
Kolekcje rodzajowe
W nich są prezentowane takie gatunki i odmiany drzew jak sosny, różaneczniki, lilaki, kwitnące wiśnie, jabłonie, magnolie derenie.
Ekspozycje tematyczne
Ta część ma głównie charakter edukacyjny, ponieważ mamy tutaj okazję ujrzeć ogród motyli, rośliny biblijne, piętrowe zasięgi drzew w górach oraz płeć u roślin.
Ogród agrobotaniczny
Jest to niewielki dział roślin uprawnych. Zobaczymy np. kolekcję starych odmian jabłoni, zboże oraz rośliny motylkowe drobno i grubonasienne.
Ścieżka botaniczna dla niewidomych i niedowidzących
Rośliny są w tym dziale prezentowane w układzie systematycznym a posadzono je przy 300-metrowej balustradzie oraz w donicach. Każda roślina została opatrzona etykieta zapisaną pismem Braille’a.
Zobacz Ogród Botaniczny w Bydgoszczy na mapie