Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 03-23-2010, 09:54   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Dolina Śmierci w Bydgoszczy
Dolina Śmierci znajduje się w Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon. Malowniczy wąwóz na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego byłby dogodnym miejscem wycieczek rekreacyjnych, gdyby nie fakt że było to miejsce masowego mordu mieszkańców Bydgoszczy i jej okolic podczas jesieni 1939 roku i obecnie znajduje się tam masowy grób ofiar.


Niemcy wybrali dolinę między Wzgórzami Miedzyńskimi na miejsce zbiorowych egzekucji w momencie, gdy nastąpiło przepełnienie grobów w Tryszczynie i Borównie.
Pierwsza egzekucja na bydgoskim Fordonie poprzez strzał w tył głowy odbyła się 10 października1939 roku a ostatnia 26 listopada tegoż roku. Oprawcami byli członkowie Selbstschutzu z Bydgoszczy i Fordonu oraz SS-mani z Einsatzkomman a ofiarami bydgoscy nauczyciele, duchowni, lekarze i prawnicy z W ciągu półtora miesiąca zamordowano w „Dolinie Śmierci” od 1200 do 1400 Polaków i Żydów. Niemcy starali się zatrzeć ślady zbrodni paląc dobytek ofiar a w miejscu masowego grobu sadzili drzewka i krzewy oraz sprawowali ciągły nadzór nad "Doliną Śmierci" podczas wojny.


Od 1947 roku w tym miejscu odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej ku czci pomordowanych ludzi. W latach 2004- 2009 wybudowano w „Dolinie Śmierci” stacje Drogi Krzyżowej- Golgoty XX wieku. Stacja XII – śmierć na krzyżu- to 24- metrowa ściana, której głównym punktem jest wizerunek Chrystusa w ażurowym krzyżu otoczonym przez mniejsze, które maja symbolizować ofiary mordu.


Po wojnie w „Dolinie Śmierci” ustawiono kamienny obelisk z tablicą w kształcie klony, na której widnieje napis "Miejsce masowych straceń Polaków pomordowanych przez faszystów hitlerowskich w 1939 roku. Cześć ich pamięci!"
31 sierpnia 1975 r. na wzgórzu znajdującym się nad "Doliną Śmierci" odsłonięto pomnik, wokół którego umieszczono tablice z nazwiskami ofiar.


„Dolina Śmierci” to, poza pomnikiem, obeliskiem i tablicami z nazwiskami, także alejki, rzeźby oraz symboliczne groby (ponieważ zwłoki ofiar po wojnie uroczyście pochowano na cmentarzu na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy). W tym miejscu będącym symbolem martyrologii Bydgoszczy i największym miejscem kaźni mieszkańców tego miasta co roku odbywają się uroczystości patriotyczne i religijne.


Zobacz Dolinę Śmierci na mapieDolina Smierci, Bydgoszcz
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bydgoszcz, dolina smierci, historia, kujawsko-pomorskie, mogiła

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.