Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 02-25-2011, 15:31   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Pałac Mełno
W miejscowości Mełno w województwie kujawsko pomorskim znajduje się uroczy pałac, który został zbudowany w 1855 roku w stylu neogotyckim na wzór małego zamku angielskiego. Wokół zamku założono 16-hektarowy park angielski oraz wykopano trzy stawy.


Pałac posiada okna wzorowane na romańskich, ośmioboczną wieżyczkę alkierzową z neogotyckim sklepieniem, okno ozdobione witrażem, fryzy arkadowe nawiązujące do formy romańskiej oraz wieżyczkę.W komnatach pałacu można zobaczyć piec kaflowy z ozdobnym ornamentem roślinnym, dwa obrazy z motywami architektury obronnej, oryginalne żyrandole, drewniane parkiety i drzwi z ozdobnym obramieniem, dwie windy kuchenne w drewnianej obudowie oraz malowidła ścienne przedstawiające okoliczne zamki krzyżackie.Wokół dziedzińca pałacu wybudowano pomieszczenia gospodarskie, które również składają się na ten zespół pałacowo parkowy. A zatem znajdziemy tutaj gorzelnię, browar, chlewnie, obory, stajnie oraz bażanciarnię.
W parku zaś rosną takie unikatowe gatunki drzew jak cyprysiki błotne czy robinia akacjowaBudynki gospodarcze należą obecnie do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki, więc są w dobrym stanie, natomiast pałac jest od 1945 roku nieużytkowany i zaczyna popadać w ruinę.
Można wejść na teren zespołu parkowo pałacowego za darmo.
Zobacz Mełno na mapie
Melno, kujawsko pomorskie
  Odpowiedź z Cytatem

stare 06-14-2011, 21:48   #2
Member
 
Zarejestrowany: Jun 2011
Postów: 49
Domyślnie
Przejrzałam w sieci zdjęcia Pałacu i jestem pod wrażeniem. Jak będe w okolicy to muszę podjechać do mełna. Zdjęcia w tle z Pałacem muszą wygladać świetnie. Czy można też tam do niego wchodzić za darmo?


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
kujawsko-pomorskie, mełno, park, pałac, pałac mełno, pałac w mełnie, zespół parkowo-pałacowy

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.