
Ten położony na Wyspie Wolin , w województwie zachodniopomorskim park , to pierwszy w Polsce park morski .
Woliński Park Narodowy leży między Morzem Bałtyckim a Zalewem Szczecińskim i zajmuje powierzchnię prawie 11 tysięcy ha .
Park utworzony został w marcu 1960 roku .
Niesie on za sobą wiele atrakcji przyrodniczych , natykamy się w nim na wspaniale urwiste klify, skałki wapienne, wzniesienia, różnorodne lasy i jeziora . Woliński Park Narodowy to imponujące gatunki fauny i flory .
Zwierzęta występujące na obszarze parku to między innymi żubry, sarny, dziki, szopy pracze, morświny, borsuki, jenoty, jelenie, lisy, nietoperze, piżmaki, norki amerykańskie, sarny , kuny , gronostaje czy dziki .
Teren parku to również 230 gatunków ptaków takich jak myszołów , tracz , bielik czy wodniczka .
W parku spotykamy się z cennymi lasami bukowymi . Zobaczymy w nich również takie ciekawe okazy jak przepiękne storczyki czy rzadko występującą perłówkę jednokwiatową .
Woliński Park Narodowy to także tak niezwykle cenne gatunki roślin jak długosz królewski , zimoziół północny, mikołajek nadmorski, pajęcznica liliowata i wiciokrzew pomorski .
Na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego występuje kilka obszarów ochrony ścisłej .
Za godło parku uchodzi orzeł bielik – drapieżny ptak z rodziny jastrzębiowatych .
Krajobrazy i przyrodę jaką zobaczymy w Wolińskim Parku Narodowym na długo pozostaną w naszej pamięci . Posiada on swój niezaprzeczalny urok , który wciąż zachwyca odwiedzających go turystów .
Byłam w tym parku, naprawde ładny...
Tylko pamietajcie o pieniadzach, gdyz wstep do rezerwtu zubrów jest płatny.
Ja akurat zapomnialam o gotowce a ze szlo sie kilka kilometrów pod góre, nie chcialo mi sie juz drugi raz pokonywac tej meczacej trasy i odpusciłam sobie żubry, za to przespacerowalam sie po lesie

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku a jego powierzchnia wynosi 10937 hektarów. W jego skład wchodzi największa polska wyspa, czyli Wolin i jest on jedynym w Polsce parkiem morskim.
Znajdziemy w nim wydmowe mierzeje, klify, pasmo wzniesień moreny czołowej oraz krajobraz delty Świny z kilkudziesięcioma bagnistymi wysepkami.
Znajdziemy na terenie parku pozostałości grodzisk i miejsc związanych z osadnictwem z czasów historycznych np.: okopy, bunkry czy pozostałości fundamentów broni V-3. Ponadto zobaczymy tutaj pozostałości po odkrywkowych kopalniach kredy oraz ruiny przerabiającej je cementowni czy też Zagrodę Pokazową Żubrów. Ciekawym miejscem jest także Jezioro Turkusowe, punkty widokowe „Gosań" i „Kawcza Góra" oraz wzgórze Zielonka.
Ze zwierząt zobaczymy tutaj 230 gatunków ptaków, w tym: bielika, wodniczki, biegusa zmiennego, muchołówkę małą oraz puchacza. Ze świata owadów spotkamy chrząszcza jelonka rogacza, pachnicę dębową, chrząszcza Teredus opacus i 2 gatunki skoczogonków (Collembola). Z ryb żyją tutaj łososie oraz trocie a z ssaków morskich foki szare i morświny.
Z klei w markowych lasach mieszkają sarny, jelenie, lisy, borsuki, kuny, jenoty, norki, piżmaki, szopy pracze oraz żubry w rezerwacie.
Jeżeli idzie o świat roślin to zobaczymy tutaj ponad 1300 gatunków roślin naczyniowych, w tym wielu gatunków chronionych i rzadkich, np. rokitnika zwyczajnego, zielenice, brunatnice, morszczyny, zielenice, buki, dęby, sosny oraz buczyny a także 9 gatunków storczyków czy okazała paproć - długosz królewski.
Symbolem Parku jest orzeł bielik a największą atrakcją kompleksu jest wybrzeże klifowe nad Bałtykiem (góry Gosań i Kawcza) oraz nad Zalewem Szczecińskim.
Wejście do Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się w Międzyzdrojach.
Zobacz Międzyzdroje na mapie