Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 06-30-2010, 13:20   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Woliński Park Narodowy
Ten położony na Wyspie Wolin , w województwie zachodniopomorskim park , to pierwszy w Polsce park morski .

Woliński Park Narodowy leży między Morzem Bałtyckim a Zalewem Szczecińskim i zajmuje powierzchnię prawie 11 tysięcy ha .

Park utworzony został w marcu 1960 roku .

Niesie on za sobą wiele atrakcji przyrodniczych , natykamy się w nim na wspaniale urwiste klify, skałki wapienne, wzniesienia, różnorodne lasy i jeziora . Woliński Park Narodowy to imponujące gatunki fauny i flory .


Zwierzęta występujące na obszarze parku to między innymi żubry, sarny, dziki, szopy pracze, morświny, borsuki, jenoty, jelenie, lisy, nietoperze, piżmaki, norki amerykańskie, sarny , kuny , gronostaje czy dziki .

Teren parku to również 230 gatunków ptaków takich jak myszołów , tracz , bielik czy wodniczka .

W parku spotykamy się z cennymi lasami bukowymi . Zobaczymy w nich również takie ciekawe okazy jak przepiękne storczyki czy rzadko występującą perłówkę jednokwiatową .

Woliński Park Narodowy to także tak niezwykle cenne gatunki roślin jak długosz królewski , zimoziół północny, mikołajek nadmorski, pajęcznica liliowata i wiciokrzew pomorski .

Na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego występuje kilka obszarów ochrony ścisłej .


Za godło parku uchodzi orzeł bielik – drapieżny ptak z rodziny jastrzębiowatych .

Krajobrazy i przyrodę jaką zobaczymy w Wolińskim Parku Narodowym na długo pozostaną w naszej pamięci . Posiada on swój niezaprzeczalny urok , który wciąż zachwyca odwiedzających go turystów .

Byłam w tym parku, naprawde ładny...
Tylko pamietajcie o pieniadzach, gdyz wstep do rezerwtu zubrów jest płatny.
Ja akurat zapomnialam o gotowce a ze szlo sie kilka kilometrów pod góre, nie chcialo mi sie juz drugi raz pokonywac tej meczacej trasy i odpusciłam sobie żubry, za to przespacerowalam sie po lesie

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku a jego powierzchnia wynosi 10937 hektarów. W jego skład wchodzi największa polska wyspa, czyli Wolin i jest on jedynym w Polsce parkiem morskim.
Znajdziemy w nim wydmowe mierzeje, klify, pasmo wzniesień moreny czołowej oraz krajobraz delty Świny z kilkudziesięcioma bagnistymi wysepkami.Znajdziemy na terenie parku pozostałości grodzisk i miejsc związanych z osadnictwem z czasów historycznych np.: okopy, bunkry czy pozostałości fundamentów broni V-3. Ponadto zobaczymy tutaj pozostałości po odkrywkowych kopalniach kredy oraz ruiny przerabiającej je cementowni czy też Zagrodę Pokazową Żubrów. Ciekawym miejscem jest także Jezioro Turkusowe, punkty widokowe „Gosań" i „Kawcza Góra" oraz wzgórze Zielonka.


Ze zwierząt zobaczymy tutaj 230 gatunków ptaków, w tym: bielika, wodniczki, biegusa zmiennego, muchołówkę małą oraz puchacza. Ze świata owadów spotkamy chrząszcza jelonka rogacza, pachnicę dębową, chrząszcza Teredus opacus i 2 gatunki skoczogonków (Collembola). Z ryb żyją tutaj łososie oraz trocie a z ssaków morskich foki szare i morświny.
Z klei w markowych lasach mieszkają sarny, jelenie, lisy, borsuki, kuny, jenoty, norki, piżmaki, szopy pracze oraz żubry w rezerwacie.


Jeżeli idzie o świat roślin to zobaczymy tutaj ponad 1300 gatunków roślin naczyniowych, w tym wielu gatunków chronionych i rzadkich, np. rokitnika zwyczajnego, zielenice, brunatnice, morszczyny, zielenice, buki, dęby, sosny oraz buczyny a także 9 gatunków storczyków czy okazała paproć - długosz królewski.


Symbolem Parku jest orzeł bielik a największą atrakcją kompleksu jest wybrzeże klifowe nad Bałtykiem (góry Gosań i Kawcza) oraz nad Zalewem Szczecińskim.Wejście do Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się w Międzyzdrojach.Zobacz Międzyzdroje na mapieMiedzyzdroje
  Odpowiedź z Cytatem

stare 05-20-2011, 18:50   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: May 2011
Postów: 1
Domyślnie
Tak. Uwielbiam Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się. Od dziecka tam jezdzilem. Muzeum jest rewelacja, ale chyba najwieksze wrazenie robia Zubry. polecam


__________________
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się
  Odpowiedź z Cytatem

stare 05-27-2011, 09:37   #3
Junior Member
 
Zarejestrowany: May 2011
Postów: 19
Domyślnie
Zgadzam się w całości z Waszymi wypowiedziami. Polecam każdemu przejść się i zwiedzić Woliński Park Narodowy. Jest on naprawdę prześliczny. Wspaniały spacer dla całej rodziny przy świerzym powietrzu oraz wśród przepieknej fauny i flory.


  Odpowiedź z Cytatem

stare 07-28-2011, 13:45   #4
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Skąd: Wrocław
Postów: 10
Domyślnie
Byłam i również polecam, szczególnie, jeśli nadmorska pogoda nas nie rozpieszcza.


__________________
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się - tu warto pojechać!
  Odpowiedź z Cytatem

stare 02-16-2012, 15:58   #5
Banned
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Skąd: Warsaw
Postów: 12
Domyślnie
W ogóle Zachodniopomorskie jest tak mało znane a tyle tam do zwiedzania! Mnie urzekły szczególnie tzw. jeziorko turkusowe, no i fantastyczne kościoły, w tym ciekawe cerkwie:
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


  Odpowiedź z Cytatem

stare 06-21-2012, 10:28   #6
Member
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Postów: 56
Domyślnie
Woliński park narodowy to bardzo fajne miejsce,na czele ze słynnym jeziorem turkusowym,które robi niesamowite wrażenie. Polecam koniecznie zobaczyć.


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
międzyzdroje, morze, wolin, woliński park narodowy, zachodniopomorskie

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.