Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 04-14-2010, 09:45   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Bunkry Pułtuska
Niedaleko Pułtuska, miasta znajdującego się północnej części województwa mazowieckiego, na skraju Puszczy Białej nad rzeką Narwią, znajdują się polskie bunkry ze stanowiskami na ciężkie karabiny maszynowe.
Obiekt ten wybudowano od marca do sierpnia 1939 roku i jego zadaniem była obrona przedmościa, czyli terenu, przez który trzeba przejść, omijając Warszawę, aby dostać się do mostu nad Narwią i tym samym odciąć dostęp do stolicy od strony wschodniej.
Bunkier pułtuski powstrzymywał wojska niemieckie we wrześniu 1939 roku.


Prawdopodobnie istniało 10 bunkrów w okolicy Pułtuska, obecnie znajdują się na pewno dwa. Jeden można łatwo znaleźć 3 kilometry od Pułtuska, jadąc w stronę Warszawy, drugi jest przy drodze 571 za znakiem Płońsk i nieczynnymi torami kolejki wąskotorowej. Pozostałe bunkry znajdują się przy prywatnym posesjach.


Korzystając z okazji, że jesteśmy w Pułtusku, możemy także zobaczyć jego inne zabytki, np.:Zamek w Pułtusku


Jest on wybudowany w stylu renesansowym na wzgórzu nad rzeką Narwią. Jego początki sięgają XV wieku, jednak podczas potopu szwedzkiego i w czasie drugiej wojny północnej obiekt bardzo ucierpiała a odbudowano go już w stylu barokowym. W XVII wieku dobudowano do niego most arkanowy. Kolejne lata i wojny znów spowodowały zniszczenia zamku a w 1841 budynek został częściowo strawiony przez pożar.
Ostatecznie w 1989 roku, po wielu odbudowach i trwającej 15 lat renowacji, budowlę przeznaczono na Dom Polonii, czyli zespół hotelowo-rekreacyjny a także Ośrodek Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego.Bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP


To świątynia pochodząca z połowy XV wieku. Jej wnętrze to sklepienie zdobione freskami, renesansowe polichromie oraz kaplica grobowa. Ponadto znajdują się tutaj takie cenne obiekty jak obraz "Opłakiwanie" z 1559 według „Piety" Michała Anioła, ołtarz główny, monstrancja wieżyczkowa, relikwiarz Krzyża Świętego z ok. 1450, kielichy gotyckie, renesansowy nagrobek biskupa Noskowskiego z 1561 zapewne projektu Jana Marii Padovano,oraz płyty nagrobne innych biskupów z XV i XVI wieku.Inne obiekty warte zobaczenia w Pułtusku:
  • Kaplica pw. Świętej Marii Magdaleny

  • ratusz z wieżą ratuszową z XVI wieku

  • Kościół pojezuicki, barokowy z XVII-XVIII w.

  • Kościół św. Krzyża z XVI w.


Zobacz Pułtusk na mapiePultusk
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bunkry, mazowieckie, mazowsze, pułtusk, ruiny, zabytki, zamek

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.