Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 12-31-2010, 10:55   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Gagaty Sołtykowskie
Gagaty Sołtykowskie jest to rezerwat przyrody nieożywionej, który znajduje się w Górach Świętokrzyskich. Jest on osobliwy, ponieważ jego krajobraz parku przypomina wulkaniczną powierzchnię Księżyca, ale najciekawsze jest to, że zobaczymy tutaj odsłonięte tropy mieszkańców Parku Jurajskiego sprzed 200 milionów lat. Obszar ten znajduje się pomiędzy Stąporkowem a Skarżyskiem.

Zobaczymy tutaj także gagat, czyli rzadki minerał, który często jest zwany czarnym bursztynem, który dawniej służył do wyrobu czarnej biżuterii.
Jednak to właśnie dobrze zachowane tropy dinozaurów są największą atrakcją miejsce. Wprawdzie są to tylko dwa tropy, ale zawsze coś i są one unikatowe na skalę światową.Jeden z tych śladów ma ponad 60 cm długości i jest to największy w Polsce trop dinozaura, który pochodzi od drapieżnego allozauroida, 6-metrowego gada polującego na roślinożerców. Z kolei drugi jest najstarszym na świecie znanym zapisem stadnego trybu życia Zauropodów, czyli jednych największych jurajskich dinozaurów- roślinożerców.Te dwa tropy stanowią dwa równoległe szlaki osobników dorosłych a także cztery ścieżki osobników młodocianych, a więc jest to najstarsze na świecie świadectwo opieki dinozaurów nad potomstwem.Ponadto znajdziemy tutaj piętnaście innych śladów dorosłych zauropodów, prawdopodobnie wulkanodontów oraz mniejsze ślady tego samego gatunku a także ślady ataku wielkich dinozaurów na osobniki roślinożerców.


Wszystkie ślady wypreparowano a tropy zabezpieczono ksylanowym impregnatem, aby nie uległy zniszczeniu. Można je jednak podziwiać, ponieważ wybudowano nad nimi drewnianą wiatę.Poza śladami dinozaurów znaleźć można w rezerwacie różnorodne typy siedliskowe, między innymi hałdę będąca pozostałością eksploatacji górniczej, wiele skamieniałości roślin jurajskich, malownicze oczka wodne a także takie rośliny jak rosiczka okrągłolistna, storczyki czy pałka wodna.Zobacz Skarżysko na mapieSkarzysko, swietokrzyskie
  Odpowiedź z Cytatem

stare 07-25-2012, 11:51   #2
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Postów: 192
Domyślnie
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wycieczek Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
gagaty, gagaty sołtykowskie, przyroda nieożywiona, rezerwat przyrody, skarżysko, świętokrzyskie

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.