Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 08-18-2010, 12:57   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła
Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła znajduje się w dolinie rzeki Pilicy w południowo -wschodniej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim.
Źródła są wywierzyskami krasowymi stanowiącymi jeden z najciekawszych zjawisk krasowych w całej Europie.
Na rezerwat składają się spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę, jednak kolor wody w basenach źródliskowych jest wynikiem działania światła słonecznego więc kolor uzależniony jest stanu pogody, stopnia nasłonecznienia oraz zachmurzenia.Rezerwat zajmujący obszar prawie 30 hektarów został założony w 1961 roku, aby ochronić piękno krasowego wywierzyska a także naturalne biocenozy leśne, zaroślowe, szuwarowe oraz wodne. Znajdziemy tutaj także wiele gatunków ptaków, jak między innymi unikatowy ubarwiony remisz, zimorodek oraz kaczki (krzyżówka, ohar, czernica, cyraneczka i gągoł).
Występuje w rezerwacie także 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym ściśle chronione jak: grzebienie białe, turówka wonna, różanecznik żółty, kosodrzewina i cis pospolity.Symbolem Rezerwaty Przyrody Niebieskie Źródła jest kaczka krzyżówka a urokowi miejsca dodają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

Zobacz Tomaszów Mazowiecki na mapie
Tomaszow Mazowiecki
  Odpowiedź z Cytatem

stare 08-18-2010, 14:39   #2
Senior Member
 
Avatar raissa
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Wola
Postów: 177
Domyślnie
Byłam tu keidyś z rodzicami, bo nasi znajomi mieszkają w Tomaszowie Podobało mi się, chociaż szału nie było, ale dziecko się cieszy z takich atrakcji


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
niebieskie źródła, przyroda, rezerwat, rezerwat przyrody, tomaszów mazowiecki, łódzkie, źródła

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.