Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 03-25-2010, 15:28   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Zamek Dunajec
Wśród wspaniałych pienińskich krajobrazów, na obszarze Polskiego Spisza na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego znajduje się malownicza wieś Niedzica Zamek. To tutaj mieści się Zamek Dunajec, będący średniowieczną warownia z początku XIV wieku.
Obiekt został wzniesiony przez węgierskiego kolonizatora w miejscu, w którym kiedyś prawdopodobnie mieścił się budowla warowna.


Pierwotnie zamek był węgierską strażnicą, potem przechodził z rąk do rąk i z biegiem lat przekształcono go w renesansową rezydencję. Dopiero od końca II wojny światowej obiekt należy do majątku naszego kraju. W części pomieszczeń ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Historyków Sztuki, a w pozostałych komnatach urządzono muzeum i przeznaczono je do zwiedzania. Z kolei z baszty urządzono stację sejsmograficzną.


Legenda głosi, że pod koniec XVIII wieki w zamku przebywali Inkowie oraz arystokracja uciekająca przed hiszpańskimi prześladowcami. Wiadomo, że skoro byli Inkowie, to musieli mieć ze sobą skarb. Ponoć część tego skarbu jest ukryta w podziemiach zamku.


Obecnie obiekt jest jedna z największych atrakcji województwa małopolskiego. Mieści się w nim nie tylko muzeum, ale także hotel oraz restauracja i kawiarnia.
W Komnatach Salomonów można zobaczyć przedmioty pochodzące nawet z XVI wieku. Można także zwiedzić lochy, które służyły za piwnice oraz więzienie,a obecnie urządzono w nich izbę tortur. W Izbach Pańskich możemy podziwiać salę myśliwska, izbę żupną i straży. Na dziedzińcu zamku znajduje się głęboka na ponad 60 metrów studnia,w której- według innej legendy- nieszczęśliwie straciła życie żona jednego z właścicieli zamku- Brunhilda.


Do zamku łatwo jest dojechać samochodem lub autobusem. Parking jest płatny, ale znajduje się przy samym zamku. Zwiedzanie budowli trwa około 30 minut i można to robić wyłącznie z przewodnikiem.
Cena zwiedzania wynosi 9 zł (bilet ulgowy to koszt 7 zł), natomiast za obejrzenie spichlerza zapłacimy dodatkowe 2 zł.
Obiekt jest dostępny w sezonie od 9 do 18.30 a poza nim od 9 do 15.30 z wyłączenie poniedziałków oraz dni świątecznych.


Zamek Dunajec znajduje się niedaleko Zamku Czorsztyńskiego: Zamek Czorsztyński


Warto dodać, że Zamek Dunajec był wykorzystywany podczas kręcenia odcinków takich seriali jak „Janosik” i „Wakacje z duchami” oraz filmów „Zemsta” z 1957 i „Mazepa” z 1975. Warownia jest także miejscem akcji książki Agi Paszkot „Ciotka, licho i niedzickie zamczycho”.Zobacz Niedzicę na mapieNiedzica, malopolskie
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
czorsztyn, małopolska, niedzica zamek, pieniny, zamek dunajec, zamki

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.