Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 06-07-2011, 09:52   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Muzeum imienia Władysława Orkana
Na Małopolsce w Rabce-Zdroju znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, chociaż miejscowość ta słynie ze swoich leczniczych właściwości. To tutaj mieści się Muzeum imienia Władysława Orkana, czyli Franciszka Ksawerego Smaciarza, czyli pisarza tworzącego w okresie Młodej Polski.Muzeum to znajdziemy w zabytkowym drewnianym kościółku pochodzącym z drugiej połowy XVI wieku. Na łuku tęczowym wewnątrz obiektu znajdziemy napis erekcyjny z rokiem 1565. Obiekt ten by pierwszym kościołem w Rabce-Zdroju a otacza go kamienny mur kryty gontem, który posiada czternaście14 kapliczek z 1744 r., w których umieszczone są stacje Męki Pańskiej. Na terenie kościółka można podziwiać również kamienną kropielnicę z piaskowca z datą z 1839 r.W muzeum, które często jest zwane „Orkanówka” odbywa się cykl imprez kulturalnych "Święta Kultury Góralskiej", które są poświęcone kulturze regionu ukazanej na pełnym złożoności tle europejskim). Drugim cyklem imprez są "Święta Kultury Orkanowskiej" poświęcone twórczości Władysława Orkana. Znajdziemy tutaj także pamiątki związane z pisarzem. Ponadto znajdziemy tutaj zabytkowe organy w stylu rokoko z 1778 roku, eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali oraz największy w Polsce zbiór świątków ludowych, który stanowią eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem.Muzeum jest czynne od 1 maja do 31 sierpnia codziennie od 9 do 17.
Od 1 września do 30 kwietnia muzeum można zwiedzać codziennie z wyjątkiem wtorków od 9 do 16.
Za bilet normalny zapłacimy 7 zł a za ulgowy 5 zł.Zobacz Muzeum im. Władysława Orkana na mapie

Sadecka 6, Rabka-Zdroj
  Odpowiedź z Cytatem

stare 01-15-2013, 16:28   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jan 2013
Skąd: małopolska
Postów: 2
Domyślnie
A niewiele osób wie, że w niedalekiej Porębie Wielkiej znajduje się dom rodzinny Władysława Orkana. Przepiękne zagórzańskie budownictwo, które jest odrestaurowywane dzięki pieniądzom ze środków unijnych. W Orkanówce również urządzono muzeum, a więcej informacji: Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


  Odpowiedź z Cytatem

stare 11-17-2014, 19:53   #3
Member
 
Avatar Visteria
 
Zarejestrowany: Sep 2014
Skąd: Lublin
Postów: 90
Domyślnie
Cytat:
Napisał AnnaK Zobacz post
A niewiele osób wie, że w niedalekiej Porębie Wielkiej znajduje się dom rodzinny Władysława Orkana. Przepiękne zagórzańskie budownictwo, które jest odrestaurowywane dzięki pieniądzom ze środków unijnych. W Orkanówce również urządzono muzeum.
Orkanówka znajduje się dokładnie przy zielonym szlaku z Niedźwiedzia na Turbacz, 3,5 km od wsi, w przysiółku Zagronie na zboczu Pustki.


__________________
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się - portal dla ludzi z pasją
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
małopolska, małopolskie, muzeum, muzeum władysława orkana, rabka-zdrój, zabytek, zabytki

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.