Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 03-25-2010, 13:37   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Kopalnia Augusta dla grotołazów
We wsi Kamionki położonej w województwie dolnośląskim u podnóża Gór Sowich znajduje się Kopalnia Augusta. Została ona założona pod koniec XIX wieku przez mistrza murarskiego Reinharda Glognera ze Świebodzic, który liczył na to, że znajdzie tutaj srebro, ponieważ w 1887 roku analiza próbek skał w Kamionkach wykazała obecność srebra w rudach ołowiu.


Pod koniec wieku wydrążona sztolnie, które połączyły się z funkcjonująca przed XIX wiekiem częścią kopalni, z której wydobywano rudy barytowe z siarczkami galeny i srebra oraz rudę ołowiu.

Kopalnia jest podzielona na cztery poziomy, z których dwa pierwsze znajdują się na drewnianych podestach, poziom ostatni jest całkowicie zalany wodą a najbardziej rozbudowany jest poziom III, który składa się z prawie 300- metrowych chodników. Jest on wydrążony w skale i zalany wodą do 30 do 130 metrów.


Kopalnie jest jedną z trudniejszych do zwiedzenia, ponieważ jej wnętrze zawiera wiele niebezpieczeństw a wejście jest wyjątkowo ciasne. Właściwie sama kopalnie jest trudna do odnalezienia.
Obiekt jest unikatowy ze względu na znajdowały się tutaj złoża rudy, które już na początku XX wieku zostały wyczerpane. Z tego powodu miejsce zostało opuszczone, ale poza czwartym poziomem możne je zwiedzić, z tym że należy mieć odpowiedni sprzęt oraz przygotowanie. Szczególnie niebezpieczne są poziomy I i II, których podesty są przegniłe i miejscami uszkodzone. Kopalnie nadaje się raczej dla doświadczonych grotołazów.


Zobacz Kamionkę na mapieKamionka, 58-250 Pieszyce
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dolny śląsk, grotołazy, kamionka, kopalnia augusta

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.