Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 07-21-2010, 10:58   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Wodospady Pośny
Wodospady Pośny, są to wodospady w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych, połozone na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych niedaleko Szczelińca Wielkiego oraz Radkowa i stanowią one jedną z największych atrakcji turystycznych i przyrodniczych tego regionu.
Na wodospady składa się kilka małych wodospadów, położonych na wysokości 550 metrów n.p.m., niedaleko zgrupowania skalnego "Skalne Wrota".
Wodospady powstały w wyniku alpejskich ruchów górotwórczych, a kształt nadało im czwartorzędowe zlodowacenie oraz długotrwały złożony proces erozyjny.


Wodospady Pośny są niezwykle romantycznym miejscem a w przeszłości dla podniesienia ich atrakcyjności stosowano drewniane zastawki, potęgujące efekty spływającej wody, jednak obecnie są one zaniedbane i suche. Poniżej wodospadu stworzono ujęcie wody pitnej, co spowodowało, ze woda w potoku zanikła i jedynie w okresie opadów w skalistym wąwozie tworzy się wodospad, więc warto wtedy odwiedzić to miejsce.


Wodospady są chronione i znajdują się one na części doliny potoku Pośna, jednak jest to obszar objęty ochroną ze względu na występującą tu buczynę sudecką i cenne okazy buków, wiązów górskich, jaworów i jodeł.Zobacz Radków na mapieRadkow, dolnoslaskie
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dolnośląskie, dolny śląsk, góry, góry stołowe, krajobraz, park narodowy, przyroda, radków, sudety, wodospad, wodospady pośny

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.