Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 10-14-2010, 13:28   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Grobowiec Napoleona
Jeżeli ktoś chciałby na własne oczy zobaczyć Grób Napoleona, to musi udać się do kompleksu budynków Les Invalides w centralnej części Paryża. Nie będzie to trudne, ponieważ wysoką złocistą kopułę Kościoła Inwalidów widać z każdego miejsca w mieście.

Les Invalides to pochodzące z XVII wieku budynki, które wybudowano z polecenia Ludwika XIV i miały służyć jako szpital i przytułek dla weteranów i inwalidów wojennych. Sam Dôm Invalides początkowo miał służyć jako miejsce spoczynku członków rodziny królewskiej, ale zrezygnowano z tego pomysłu.
Na kompleks Les Invalides składają się: Hôtel des Invalides, Muzeum Armii i kościoła Dôm Invalides, portal w kształcie łuku triumfalnego oraz płaskorzeźba króla Ludwika XIV, które wspomagają dwie antyczne boginie córki Zeusa: Rozwaga i Sprawiedliwość a na dziedzińcu znajduje się szereg armat, kościół przeznaczony dla inwalidów oraz posąg Napoleona.
Kościół Dôme pochodzi z lat1677-1706, na którego kopułę zużyto 12,5 kg czystego złot a wieńczy ją kwadratowa latarnia z niezwykle ozdobnymi portalami i czterema posągami, które przedstawiają Wiarę, Nadzieję, Miłosierdzie i Religię.
W tym właśnie kościele od 1840 roku spoczywają szczątki Napoleona, która 20 lat po jego śmierci sprowadzono do Paryża. Pochowano małego kaprala w otwartej od góry krypcie w ogromnym sarkofagu z czerwonego porfiru, który ustawiono na imponującym dwustopniowym cokole z zielonego granitu. Prochy Napoleona umieszczono w sześciu trumnach, których strzegą dwa posągi z brązu, jeden z nich dzierży jabłko a drugi berło i koronę. Ponadto wokół sarkofagu umieszczono 12 figur symbolizujących zwycięstwa osiągnięte przez Napoleona.
Za grobowcem Napoleona umiejscowiony jest ogromny barokowy ołtarz z kopułami składającymi się z dwóch wypiętrzonych czasz z przepięknymi barokowymi freskami.
Ponadto w Pałacu Inwalidów znajduje się osiem innych sarkofagów, w których spoczywają prochy kilku napoleońskich generałów oraz braci i syna Napoleona Bonaparte.

Zobacz Paryż na mapie


Paris
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dôm invalides, europa zachodnia, francja, gróbnapoleona, grobowiec napoleona, les invalides, paryż, pałąc inwalidów

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.