Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 01-23-2010, 21:32   #1
Senior Member
 
Avatar pipi
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Postów: 271
Domyślnie Bułgaria
Bułgaria ...Bułgaria jest pięknym krajem leżącym na Półwyspie Bałkańskimw południowo – wschodniej Europie. Położona nad Morzem Czarnym , ze swoimi czystymi magicznymi plażami jest chętnie odwiedzana przez turystów .

Cechy i atuty kraju:
 • zróżnicowanie przyrody , występowanie nizin , pagórków, wyżyn
 • największą rzeką Bułgarii jest Dunaj a najdłuższą Iskar
 • występowanie ponad 300 jezior
 • 3 Parki Narodowe oraz 10 Parków Przyrody
 • występowanie kilkuset endemitów wśród roślin – takich gatunków nie ujrzysz nigdzie indziej
 • w lasach , które zajmują około 35 % kraju znajdziesz mnóstwo wspaniałych grzybów , dzikie owoce


W Bułgarii istnieje ponad 600 wypływów wody mineralnej. Większość źródeł znajduje swe miejsce w Welingradzie . Znane uzdrowiska w Bułgarii to Saparewa Bania, Naraczen, Warszec i Kostanec .


Temperament , otwartość, serdeczność – to jedne z cech mieszkańców Bułgarii . Na pewno zostaniemy dobrze przyjęci . Mimo wszystko do każdej nowej znajomości należy podchodzić ostrożnie .

W Bułgarii oprócz długiego wylegiwania się na plaży można korzystać z wielu atrakcji sportowych takich jak :
 • piesze wędrówki po górach
 • rafting ( wspaniałe rzeki Bułgarii doskonałe raftingu - Ossam Arda i Struma )
 • nurkowanie (także nauka )
 • pływanie kajakiem, łódką
 • wspinaczka górska (także kursy )
 • zwiedzanie jaskiń
Do tradycyjnych napojów alkoholowych należą wino, mastika, likier różany, mentorka, rakija ale także piwo i wódka.

Bułgaria oferuje bardzo urozmaiconą kuchnię . Do przyrządzania specjałów dodaje się wielkie ilości ostrej papryki, jogurtu i czosnku . Warto wypróbować zimne , tym razem łagodne zupy. Na stole zawsze znajduje się białe pieczywo , które zajada się do wszystkiego.

Jeśli byłeś w Bułgarii , opisz nam koniecznie swoje wrażeniaTylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się

Ostatnio edytowane przez pipi ; 04-03-2010 o 09:46
  Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-2010, 14:23   #2
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Bułgaria- co warto zobaczyć

Bułgaria leży w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją i Rumunią oraz ma dostęp do Morza Czarnego.
Bułgaria może się pochwalić urozmaiconym krajobrazem. Jej górskie łańcuchy Riły i Pirinui przypominają Alpy. Poza górami są oczywiście Niziny Naddunajskie, wyżyny Ludogorie i Dobrudży, Stara Płanina, na południu Nizina Tracka oraz plaże nad Morzem Czarnym


Miasta

W tym bałkańskim kraju powinniśmy zobaczyć przede wszystkim stolicę, czyli Sofię. Najlepiej jest zwiedzić ją pieszo, aby mieć pewność, że nie ominie się żadnego istotnego turystycznie miejsca. To w stolicy Znajdziemy słynną średniowieczną Cerkiew Bojańską z pochodzącymi z XIII wieku freskami.

W stolicy sąsiadują ze sobą gwarne, pełne pędzących samochodów ulice z urokliwymi uliczkami przy których można znaleźć jakby wyrwane z kontekstu budynki, jak np. średniowieczną cerkiew.
W centrum stolicy, którą stanowi przede wszystkim ulica handlowa, znajduje się niewielki plac, a po jego lewej stronie największy czynny meczet sofijski- Bania baszy Dżami-ja wraz z minaretem. Naprzeciwko meczetu stoi odrestaurowany budynek hali targowej z początku XX wieku, tutaj bez problemu kupimy zarówno coś do jedzenia, jak i pamiątki dla rodziny.
Stosunkowo blisko znajdziemy żydowska synagogę, będącą trzecia co do wielkości budowla tego typu w Europie.
Na uwagę zasługuje również cerkiewne muzeum historyczno-archeologiczne, mieszczące się w budynku Akademii Teatralnej. To w nim znajduje się trójwymiarowa, wykonana z masy perłowej XIX-wieczna ikona przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę.

Kolejnym miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Stara Zagora (tak, tak- jak to wino), które zostało założone pod nazwą Beroe w V- VI wieku przed nasza erą i stanowi jedno z najstarszych miast w południowo-wschodniej Europie.
W centrum Starej Zagory zobaczymy odsłonięte pozostałości starożytnego rzymskiego miasta, na które składają się resztki amfiteatr, term miejskich, mozaika podłogowa czy pozostałości starożytnego miasta Augusta Tracjana.


Melnik jest za to jednym z najmniejszych i najpiękniejszych miejsc w Bułgarii. To tutaj zobaczymy twierdze domy na pirińskich stokach, stare kościoły, malutkie uliczki i otaczające Melnik góry.

Miasto może się poszczycić wspaniałą przeszłością. Zostało założone przez Traków. Potem Rzymianie, a następnie Słowianie podnieśli je do rangi znaczącego ośrodka religii, kulimy i administracji. Słowianie nadali też dzisiejszą nazwę miastu. W okresie drugiego państwa bułgarskiego była to silna twierdza, którą od 1215 r. przeznaczono na siedzibę despoty Aleksego Sława samodzielnie władającego i zarządzającego okolicami.Bułgarska riwiera

Morze Czarne jest bardzo ciepłe i czyste. Nie ma przypływów i odpływów, a czyste plaże ciągną się od granicy z Rumunią do Turcji.

Słynne nadmorskie kurorty znajdują się na południu, na północnej części wybrzeża za to będziemy mogli nacieszyć się ciszą. Jeśli szukamy kulturalnego i rozrywkowego centrum powinniśmy udać się do Warny (i znów nazwa wina ), w której pełno jest klubów i dyskotek, zatem jest to doskonały miejsce do zabawy i wypoczynku.


Dolina Róż


Jest to region pośrodku kraju, nazwany tak ze względu na łagodny klimat oraz charakterystyczne uprawy.

To tutaj znajduje się stara stolica drugiego państwa bułgarskiego – Tyrnowo. Pełno jest tu klasztorów oraz archaicznych miasteczek.


Dunaj


Bułgarskie brzegi Dunaju pokryte są w większości lasami lub pastwiskami. Przy brzegu leżą międzynarodowe porty rzeczne takie jak Widyń, Łom, Kozłoduj, Somowit, Swisztow, Ruse i Silistra. Największymi wyspami są Belene, Kozłoduj, Wardim, Berezina oraz Batim.


Jeździec z Madary


Jest to jedyny w Europie zabytek tego rodzaju. To średniowieczny relif wykuty w pionowej skale, przedstawiający jeźdźca przeszywającego włócznia lwa.

Skalne cerkwie w Iwanowie


Stanowi je zespół wykutych w skale monolitycznych kościołów, kaplic i klasztorów położonych niedaleko wsi Iwanowo. Jest to najwspanialszy zabytek bułgarskiego malowidła sakralnego.

Monastyr Rilski

Ten bułgarskie klasztor stanowi symbol bułgarskiego oporu przeciwko tureckiej okupacji, a także symbol odrodzenia narodowego.


Tracki grobowiec z Kanzałyku


Jest on jest częścią ogromnej nekropolii a o jego wartości świadczą malowidła ścienne.


Inne bułgarskie zabytki wpisane na listę UNESCO:

Zabytkowe miasto Nesebyr
Rezerwat przyrody Srebyrna
Park Narodowy Pirinu
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg bulg.jpg (14.7 KB, 1 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg bulg2.jpg (17.2 KB, 0 wyświetleń)
Typ Pliku: jpeg bulg3.jpeg (2.1 KB, 0 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg bulg4.jpg (14.0 KB, 0 wyświetleń)


  Odpowiedź z Cytatem

stare 03-10-2010, 16:05   #3
Junior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2
Domyślnie
Witam,
Jak najbardziej polecam Bługarię na wakacje . Jadę już kolejny raz do tego kraju i co roku odkrywam go na nowo. W tym roku wyjeżdzam z biurem OIS do Złotych Piasków . Szykują się fajne wakacje ! Polecam


  Odpowiedź z Cytatem

stare 03-12-2012, 15:48   #4
Junior Member
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Postów: 8
Domyślnie
Ja byłam 2 tygodnie w Słonecznym Brzegu. Na początku byłam trochę zawiedziona i zaniepokojona, bo główna plaża nie dość że przeludniona to jeszcze wzdłuż przez ponad 4hm ciągnął się mega targ - głośni, tłoczno...to też ma swoje uroki, więc jak ktoś szuka "życia" to tam napewno znajdzie dużo emocji i wrażeń

Natomiast urzekły mnie uroki Bułgargi gdy znalazłam dwie pobliskie plaże (w tym w Neseberze) - to dopiero krajobrazy! dzieki, nieodkryte, cudowne skały, małe knajpki, mało ludzi...cudownie!!!

także w Bułgaroii każdy ktoś dla siebie znajdzie - jest tam i dużo komercyjnych stoisk i miejsc równie dużo dzikich, pięknych i spokojnych


  Odpowiedź z Cytatem

stare 03-17-2012, 20:24   #5
Junior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Postów: 20
Domyślnie
Moim zdaniem Bułgaria to bardzo fajny kierunek dla młodych osób,oraz tych którzy chcą spędzić wczasy w atmosferze gorącej plaży,spokoju i niższych cen. Na naszej stronie również mamy wiele wycieczek do Bułgarii,chętnie pomogę podczas wyboru.


  Odpowiedź z Cytatem

stare 05-24-2012, 19:51   #6
Junior Member
 
Zarejestrowany: May 2012
Postów: 1
Domyślnie Odyseja
Chcesz przeżyc niezapomniane wakacje? Polecam serdecznie obóz do Bułgarii! Bardzo dobra oferta, korzystna cena i wysoka jakość. Wyjątkowa zabawa gwarantowana!!! Oferta pod linkiem poniżej:
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj sięOstatnio edytowane przez Odyseja ; 05-24-2012 o 20:00
  Odpowiedź z Cytatem

stare 05-31-2012, 15:22   #7
Member
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Skąd: Bielsko-Biała
Postów: 62
Domyślnie
Na naszym portalu turystycznym Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się znajdziecie szeroki wybór wycieczek do Bułgarii,zarówno do słonecznego Brzegu jak i Złotych Piasków. Zapraszam Serdecznie


  Odpowiedź z Cytatem

stare 06-27-2012, 11:09   #8
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Postów: 5
Domyślnie
Ja w tym roku wybieram się po raz 3 do Bułgarii byłam tam jako dziecko, nastolatka a teraz jako dorosła osoba, dla wszystkich, którzy wybierają się tam pierwszy raz nie ma czego się obawiać jest super


  Odpowiedź z Cytatem

stare 07-26-2012, 09:53   #9
Member
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Postów: 56
Domyślnie
W bługarii byłam już i Polecam wszystkim tym co nie byli tam bo jest naprawdę pięknie. Krajobrazy nie z tej ziemi, atmosfera bardzo fajna no i cieplutko, a to to każdy z nas lubi. Miejsce pełne Zabaw i imprez rewelacja.


  Odpowiedź z Cytatem

stare 01-21-2013, 13:32   #10
Junior Member
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Postów: 5
Domyślnie
Bułgaria jest piękna! Byłam tam na jednej z najpiękniejszych podróży mojego życia!


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
architektura, bułgaria, europa, krajobrazy, morze czarne, plaża, stolica, zabytki

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.