Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 04-09-2010, 10:18   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Câlnic
Câlnic to miejscowość w Rumunii, leżącą dokładniej w Siedmiogrodzie, czyli w Transylwanii. Niegdyś zamieszkiwali ją Sasi siedmiogrodzcy, ale od XX wieku żyją tu głównie Rumuni oraz Cyganie. Calnic słynie ze wspaniałego zamku chłopskiego, czyli obiektu charakterystycznego jedynie dla tergo kraju. Wieś wraz z sześcioma innymi, posiadającymi zamki chłopskie, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Zamek jest uznawany za najbardziej interesująca budowlę XIII wieku. OD 1269 roku, kiedy to obiekt powstał, niewiele ucierpiał na swoim wyglądzie i do dzisiaj można go podziwić w prawie nienaruszonym stanie.
Budowlę wybudowano jako siedzibę miejscowych możnych pochodzenia węgierskiego, jednak w 1430 roku odkupili ją miejscowi chłopi i dobudowali do pierwotnej wieży mieszkalnej z otaczającym ją murem z czterema basztami drugi pierścień murów, barbakan, dodali kolejne baszty oraz podwyższyli wieżę, aby nadać obiektowy bardziej obronny charakter. W XVI wieku wybudowano kaplicę przy zamku.


Cały obiekt, według idei zamku chłopskiego, miał służyć schronieniu ludności wiejskiej oraz jej dobytku w razie niebezpieczeństwa, jednak w odróżnieniu od pozostałych budynków tego typu, nie został wzniesiony na wzgórzu, lecz w obniżeniu terenu pomiędzy wzgórzami otaczającymi wieś. Wiąże się to oczywiście z tym, że pierwotnie zamek pełnił funkcję mieszkalną, dopiero później przystosowano go do celów obronnych.


Obiekt jest udostępniony zwiedzającym w kilku zachowanych celach mieszczą się tanie pokoje gościnne. Cena za noc wynosi około 10 Euro. W XVI-wiecznej plebanii można przenocować jeszcze taniej a także robić namiot w okolicy za niewielką opłatą.


Zobacz Câlnic na mapieCalnic, Romania
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
calnik, rumunia, transylwania, zamek chłopski, zamki

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.