Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 03-12-2010, 10:28   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Bratysława
Bratysława jest stolica i największym miastem Słowacji. To jedyna stolica na świecie, z której jest blisko do granicy dwóch innych krajów- do Austrii i Węgier. Miasto, pomimo swoich niewątpliwych walorów, do najpiękniejszych nie należy. Ale Starówkę ma śliczna i wyjątkowo klimatyczną.


Na ten szczególny klimat składają się nie tylko wspaniałe zabytki architektury, ale przede wszystkim liczne posągi i pomniki, licznie dekorujące centrum miasta. I nie są one jakoś szczególnie ogrodzone czy eksponowane. Wyglądają tak, jakby je ktoś po prostu przez przypadek postawił na ulicy lub zapomniał ich zabrać. I tak spacerując sobie pa Hlavnym namestie, musimy uważać, aby nie potknąć się o słynnego Cumila, wyglądającego znad studzienki kanalizacyjnej.
Ale należy być czujnym, gdyż czasami figurki są prawdziwe. Czasem trudno odróżnić mima od posągu.Ca warto zobaczyć w BratysławieZamek


Znajduje się na szczycie wzgórza w centrum stolicy nad brzegiem Dunaju. I muszę przyznać, że właśnie z głównego placu obiekt prezentuje się bardziej okazale niż z samego wzgórza. Może na moja opinie wpływa fakt, że zamek był akurat remontowany, kiedy go zwiedzałam, niemniej jednak mnie nie zachwycił. Ale wypada go zobaczyć.
W jego pomieszczeniach znajdują się eksponaty Muzeum Historycznego.Hlavne namestie


Czyli plac główny. Pełni on także funkcję rynku i znajduje się na starym mieście. Znajduje się tutaj wiele XIX-wiecznych budynków, pieknych fontann oraz sporo różnych pomników.
Najstarszym obiektem hlavnego namestia jest stary ratusz, który datuje się na XIV wiek, ale jak dla mnie, ładniejszy jest już gmach Narodowevo Divadla, który znajduje się nieco dalej.Ważniejsze obiekty na placu to:

 • secesyjny palác Roland
 • neobarokowy Paluďaiov palác
 • rokokowy Aponiho palác
 • Miestodržiteľský palác
 • rokokowy Kutscherfeldov palác
 • Rolandova fontána


Na rynku znajduje się wiele wspomnianych już rzeźb oraz posągów a w sezonie i poza nim na hlavnym namestie odbywają się liczne imprezy, koncerty oraz festyny.
Oczywiście jest tutaj bardzo dużo knajpek i restauracji, ale często ceny oferowanych usług przewyższają ich jakość.Brama Michalska


To jedyna zachowana brama miejska w tym mieście. A jej szczycie mieści się XVIII- wieczna rzeźba Archanioła Michała. Znajduje się na Starym Mieście. Ten fragment Bratysławy jest chyba najbardziej urokliwy i zachwycający.

Niedaleko tej bramy znajduje się ciekawy sklepik z ubraniami, torbami i biżuterią. Prezentowany towar jest bardzo oryginalny a ceny są naprawdę zachęcające. Za sukienkę w peruwiańskim stylu zapłaciłam tylko 10 euro.Stary Most


To najstarszy most w stolicy Słowacji. I to chyba wszystko, co można o nim powiedzieć. Atrakcja z niego żadna. Poza tym ten, kto widział chociażby Most Karola, będzie zdziwiony faktem, że Słowacy w ogóle nie uczynili ze swojego mostu atrakcji turystycznej.
Jedynie niewielki parczek, czy raczej miejsce, w którym znajduje się kilka ławek niedaleko mostu jest warte uwagi. Można tam sobie posiedzieć i patrzeć na Dunaj, popijając piwko.
A w okolicznych krzakach mieszkają jeże, więc można im zostawić coś do jedzenia.Zamek Devin


Ruiny tego średniowiecznego zamku są o wiele bardziej interesujące niż Zamek Bratysławski.
N zabytek znajduje się na obrzeżach Bratysławy, na skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju. Aby się do niego dostać należy wsiąść w autobus miejski lub pojechać samochodem.
Wprawdzie zachowa ly się tylko pojedyncze ściany zamku, ale widać, że był to pokaźny budynek i naprawdę warto go zobaczyć.

Zwiedzanie terenu ruin jest płatne, ale mamy jeszcze możliwość zobaczenia chrześcijańskiej osady.Inne miejsca warte zobaczenia:


 • gotycka konkatedra św. Marcina
 • gotycki kościół franciszkanów
 • uniwersytet
 • klasycystyczny pałac prymasowski
 • barokowy letni pałac arcybiskupi
 • Pałac Grassalkovicha
 • "Wąski dom"
 • Synagoga

Na Bratysławę najlepiej jest poświęcić jeden dzień. Można tutaj skoczyć podczas wycieczki do Wiednia albo Budapesztu. Wtedy zobaczy się Stare Miasto, czyli najbardziej atrakcyjne miejsce, a umknie naszej uwadze brzydota tego miasta.
I lepiej nie nastawiać się na niskie ceny, bo od kiedy Słowacja weszła do strefy euro, jest tu drożej niż w krajach zachodnich.Zobacz Bratysławę na mapie
Bratyslava
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bratysława, stare miasto, słowacja

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.