Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 06-22-2010, 09:42   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Muzeum Pisanki w Kołomyi
W Kołomyi na Ukrainie znajduje się najbardziej znane na świecie Muzeum Pisanek. Zobaczymy tutaj jajka kurze, gęsie, strusie oraz wykonane z kamieni szlachetnych. Są one ozdobione na różne sposoby, czyli znajdziemy tutaj pisanki drapane, wyszywane, malowane czy oklejane.


Muzeum otwarto w 1987 roku w XVI-wiecznej drewnianej cerkwi, lecz potem w Kołomyi w centrum miasteczka wybudowano 13,5-metrowe jajo, które stało się siedzibą Muzeum Pisanki.
Zobaczymy tutaj około 10 tysięcy pisanek, które w większości pochodzą z okolic Kołomyi. Ciekawie prezentują się pisanki wyszywane ściegiem krzyżykowym, do których wykonania potrzebna jest zaokrąglona igła chirurgiczna oraz wiertła stomatologiczne.


Największe wrażenie robią pisanki kosmackie ze wsi Kosmacz, które są zdobione w mikroskopijne wzorki, każda niepowtarzalna. Śliczne są również wydmuszki z Zakarpacia - białe z delikatnymi roślinnymi motywami.
Znajdziemy w muzeum także pisanki, na którym namalowane różne historie, np. polowanie czy galopujące konie.
Co więcej, w kołomyjskim muzeum na własne oczy zobaczymy, jak wykonuje się takie wspaniałe pisanki oraz będziemy mogli kupić jedną w sklepie z pamiątkami za 15 lub hrywien. Można potem taką pisankę przeciąć na pół, wzmocnić od środka papierem, skleić a potem suszyć dwa tygodnie i nasza pamiątka będzie długowieczna.


Muzeum Pisanki w Kołomyi czynne jest od wtorku do niedzieli od 10 do 18.
Bilet wstępu kosztuje 3 hrywny a ulgowy 1,5 hrywny.
Za możliwość fotografowania zapłacimy 10 hrywien a za filmowanie 20 hrywien.Zobacz Kołomyję na mapie Kolomyja, Ukraina
  Odpowiedź z Cytatem

stare 01-18-2013, 16:25   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jan 2013
Postów: 7
Domyślnie
Jak byłem na nartach w ośrodku narciarskim w Bukovelu to próbowałem odwiedzić to muzeum. niestety było nieczynne. Następnym razem muszę tam wejść!


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
kołomyja, lwów, muzeum, muzeum pisanki, ukraina

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.