Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 01-31-2011, 13:15   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Vasamuseet
W stolicy Szwecji, czyli w Sztokholmie znajdziemy wiele muzeów. Nie każde z nich jest warte zobaczenia, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę wysokie ceny, ale jedno powinniśmy odwiedzić a mianowicie Vasamuseet, czyli Muzeum Wazy.

Główną atrakcją tego muzeum jest okręt Vasa, który wyruszył w sierpniu 1628 roku ze sztokholmskiego portu w swoją dziewiczą podróż, aby wejść w skład floty wojennej króla Gustawa Adolfa II, płynącej atakować Polskę.Okręt nie tylko nigdy nie dotarł do celu, ale zatonął po odbiciu jedynie 100 metrów od portu, zabierając życie około 50 osób. Vasa zatonął, ponieważ dokonano błędów w konstrukcji oraz niewłaściwego dobalastowania, co znaczy tyle, że był za ciężki. Ponieważ miał ostrzelać Gdańsk, dobudowano do niego dodatkowe piętro armat, a więc okręt był po prostu za ciężki, aby utrzymać się na wodzie,Okręt wydobyto w 1961 roku, po czym go pieczołowicie zakonserwowano i odrestaurowano a następnie ulokowano go w specjalnie skonstruowanym muzeum. Obecnie Vasa jest jedynym siedemnastowiecznym statkiem na świecie, który przetrwał do dziś.Poza wrakiem statku w muzeum można zobaczyć wydobyte wraz ze statkiem przedmioty codziennego użytku, rekonstrukcję pokładu statku, odtworzony wygląd ofiar katastrofy, autentyczne szkielety osób, które zatonęły wraz z Vasą, film opowiadający o powstaniu statku i jego zatonięciu oraz, portrety króla Szwedzkiego oraz Polskiego a także eksponaty przedstawiające XVII-wieczną Szwecję.
Muzeum jest czynne od 1 czerwca do 31 sierpnia codziennie od 8. 30 do 18 a w pozostałe miesiące od 10 do 17, a w środy od 10 do 20.

Za bilet wstępu zapłacimy 110 koron, osoby uczące się 80 koron a młodzież do lat 17 jedyne 40 koron. Dzieci do pewnego wieku wchodzą za darmo.


Zobacz Sztokholm na mapie


Sztokholm
  Odpowiedź z Cytatem

stare 02-04-2011, 13:19   #2
Senior Member
 
Avatar raissa
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Wola
Postów: 177
Domyślnie
byłam tam niedawno. okręt rzeczywisice budzi wrazenie, ale cale muzeum bez szalu.
no i drogo, po przeliczeniu to prawie 55 zł za bilet


  Odpowiedź z Cytatem

stare 04-05-2011, 19:51   #3
Junior Member
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Postów: 10
Domyślnie
Dobrze, że powstał ten temat bo miałam się tam wybrać do muzeum, kiedy przy okazji będę w Sztokcholmie, ale z tego co widzę to drogo jest. Także poczekam jeszcze i na pewno kiedyś odwiedzę.


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
europa północna, muzeum wazy, muzuem, okręt, okręt vasa, statek, statek waza, sztokholm, szwecja, vasa, vasamuseet

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.