Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi (https://www.globforum.pl/)
-   Dolny Śląsk, Śląsk i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska (https://www.globforum.pl/dolny-l-sk-l-sk-i-wy-yna-krakowsko-czestochowska/)
-   -   Laboratorium Frankensteina (https://www.globforum.pl/dolny-l-sk-l-sk-i-wy-yna-krakowsko-czestochowska/2363-laboratorium-frankensteina.html)

nemeziss 03-29-2011 10:23

Laboratorium Frankensteina
 
W Ząbkowicach Śląskim w dworze rycerza Kauffunga z 1504 roku, który jest najstarszym budynkiem mieszkalnym w Ząbkowicach znajduje się Izba Pamiątek Regionalnych imienia Józefa Glabiszewskiego oraz jedyne w Europie Laboratorium Doktora Frankensteina.

Izbę Pamiątek Regionalnych otwarto w 1972 roku i znajdziemy tutaj różne wystawy, a mianowicie: archeologię regionu, starą broń, meble, radia, telewizory, dawny sprzęt gospodarstwa domowego. Warta uwagi jest izba śląska z rzadkimi ludowymi ręcznie malowanymi meblami śląskimi, biurko z ratusza, księga Tory z ząbkowickiej synagogi, drewniane tarcze strzeleckie bractwa kurkowego oraz studnia o głębokości 20 metrów, która ulokowana jest wewnątrz domu.W ogrodzie Izby znajdziemy kartusz herbowy Domy Stanów Ziemskich, jednak największą atrakcją miejsca jest Laboratorium Frankensteina, które otwarto w 2001 roku. W 1606 roku z mieście wybuchła epidemia dżumy i wówczas zmarła połowa jego mieszkańców, czyli 2961 osób. Za epidemię oraz wysoką śmiertelność było odpowiedzialnym ośmioro grabarzy, sześciu mężczyzn i dwie kobiety. Po torturach przyznali się oni do tego, że sporządzili zatruty proszek i wysypywali go w domach, progach, na kołatkach i klamkach u drzwi, przez co ludzie chorowali i umierali. Ponadto grabarze okradali te domy z kosztowności a trupom opończe. Mało tego, rozcinali oni brzemienne kobiety, wyjmowali z nich płody, a serca dzieci zjadali na surowo. Grabarzy spalono na stosie 4 października 1606 roku, jednak pamięć o ich zbrodniach przetrwała wiele lat i jeszcze na początku XX wieku pisano, że mieszkał tutaj potwór Frankenstein, który zabił ponad dwa tysiące osób i zjadł ich ciała.
To właśnie ta historia posłużyła Mary Shelley za kanwę powieści „Frankenstein”.W Laboratorium zobaczymy plamy krwi, poćwiartowane ludzkie ciała i tajemnicze szklane naczynia a wszystko w ponurym półmroku.Izbę Pamiątek Regionalnych oraz Laboratorium Doktora Frankensteina można zwiedzać w sezonie od wtorku do niedzieli od 10 do 18, a od października do kwietnia od wtorku do soboty od 9 do 17.

Za bilet wstępu do Izby Pamiątek zapłacimy 4 zł a za ulgowy 2 zł.
Zwiedzanie Laboratorium kosztuje 1 zł.


Zobacz Izbę Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego oraz Laboratorium Frankensteina na mapie


REKLAMA


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się

NaMaxaTour.pl 05-09-2012 14:52

Ekscentryczne miejsce i średnio ciekawe, lecz na pewno warte zobaczenia. Polecam wszystkim wybranie się tam.

Pozdrawiam.

eDom 12-09-2013 16:43

Z pewnością to świetne miejsce! Niestety, nie jest wystarczająco promowane, a szkoda.

kolender 01-16-2014 14:30

Kilka tygodni temu spędziłem w Ząbkowicach 3 dni (francuskie auto nawaliło i utknąłem w dordze do Srebrnej Góry). Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej o Laboratorium Frankensteina, bo z chęcią bym zobaczył.

Choć z drugiej strony to dobry powód na weekendowy wypad.

WillaBartek_pl 01-21-2014 14:48

Jasne że tak,teraz póki zima jest dla nas łaskawa,to jak najbardziej warto się tam udać i zobaczyć to wszystko na żywo,czemu nie. Ile kosztuje bilet wstępu?


REKLAMA


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się

żelazko 05-14-2014 14:32

Wow! Aż chce się odwiedzić! Bardzo ciekawie to wygląda :)

1katorski 05-14-2014 14:40

Byłem na weekend i polecam.
Piękne rejony i ciekawe miejsce.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: REKLAMA


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się

Apartamenty-Gorskie_pl 06-09-2014 15:24

Skoro tak zachwalcie to miejsce to chyba faktycznie warto je odwiedzić,być może uda się to już podczas tegorocznych wakacji:L)


REKLAMA


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się

Visteria 11-10-2014 19:35

Dość ekscentryczna, groteskowa atrakcja, ale chętnie bym zobaczyła :)

KamilCz 02-09-2017 12:40

Z żoną uwielbiamy podróżować po Polsce. Szczególnie interesują nas miejsca mało popularne, a sądząc po waszych postach, właśnie do naszego notesu doszedł nowy zapis o tym, by zwiedzić ciekawe miejsce związane z eksperymentami biologicznymi ;)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.