Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 07-12-2010, 12:53   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Źródełko Marii
Źródełko Marii znajduje się w Zielonej Dolinie na Dolnym Śląsku, niedaleko Kudowy Zdroju. Przy leczniczych wodach źródełka wybudowano w 1883 roku urzekającą kapliczkę. Miejsce jest niezwykle pięknie położone i można tutaj miło spędzić czas.


W roku 1830 nadleśniczy i myśliwy okolicznych lasów podczas obchodu tych terenów znalazł pod jodłą obraz, który przedstawiał Matkę Boską Siedmiu Boleści i umieścił go na drzewie. Potem śniło mu się, że powinien obrazek powiększyć i to też uczynił i często odwiedzał to miejsce, aby się pomodlić. Pewnego dnia zauważył pod drzewem wypływające źródełko, które dla ochłody zaczęli odwiedzać okoliczni mieszkańcy.


W 1832 roku okolicę nawiedziła cholera, która pochłonęła wiele ofiar. Mieszkańcy nie wiedzieli jak sobie z nią poradzić, więc udali się pod obraz, aby się pomodlić i niedługo potem zaraza ustąpiła.


Po tym wydarzeniu czciciele Matki Boskiej Bolesnej postanowili co roku w święto Trójcy Świętej pielgrzymować do tego miejsca., co też robili a przy źródełku miały miejsce liczne, cudowne uzdrowienia, szczególnie chorób oczu. W dowód wdzięczności za pomoc w powrocie do zdrowia ludzie przynosili obrazki, które wieszali na drzewach.


W 1873 roku postanowiono wykarczować las, jednak pozostawiono drzewa, na których wisiały obrazki a po jakimś czasie wybudowano w tym miejscu małą, drewnianą kaplicę, w której umieszczono wszystkie obrazki. Potem postawiono w kaplicy artystycznie wyrzeźbioną w drzewie statuę Matki Boskiej Bolesnej.


Ponieważ obiekt był drewniany, z biegiem czasu zniszczał aż został kompletnie zrujnowany. W 1887 wybudowano więc w Zielonej Dolinie murowaną kaplicę, którą odwiedzają mieszkańców okolicznych miejscowości, kuracjusze oraz turyści z całej Polski i zagranicy.


W Zielonej Dolinie dwa razy w roku a mianowicie w Święto Matki Boskiej Bolesnej i w Święto Trójcy Przenajświętszej odprawiana jest msza święta Podczas upałów można odpocząć na ławce obok źródełka oraz ugasić pragnienie zimną, źródlaną wodą wypływającą z głębi ziemi.Zobacz Kudowę Zdrój na mapieKudowa Zdroj
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dolny śląsk, kudowa zdrój, miejsca kultu, źródełko marii

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.