Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 07-07-2010, 08:55   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Ruchoma Szopka
W miejscowości Wambierzyce niedaleko Kudowy Zdroju na Dolnym Śląsku znajduje się jedyna w swoim rodzaju Ruchoma Szopka.
Pierwsza bożonarodzeniowa szopka została wystawiona przez świętego Franciszka z Asyżu w grocie koło Greccio w 1223 roku a w Polsce pierwsze szopki wystawiali franciszkanie u schyłku XIII wieku. W Wambierzycach pierwsze ruchome szopki zaczęto konstruować w XVIII wieku.
Szopka, którą dziś podziwiamy, pochodzi z 2. połowy XIX wieku i znajduje się ona w budynku u podnóża Kalwarii. Zobaczymy w niej kolorowe i poruszające się figurki.


Z biegiem lat dzieło zostało powiększone o kolejne sceny, między innymi drogę krzyżową, rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową.


Ruchomą szopkę można podziwiać codziennie od maja do września od 9 do 18 a od października do kwietnia od 10 do 13 i od 14 do 16.
Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy dla dzieci od 3 do 18 lat 2,50 zł a dzieci do lat 3 mogą ją oglądać za darmo.Zobacz Ruchomą Szopkę na mapieWambierzyce, dolnoslaskie
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dolnośląskie, dolny śląsk, kudowa zdrój, ruchoma szopka, wambierzyce

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.