opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

Wróć   opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi > Gdzie warto pojechać na wczasy > Turystyka Polska > Wielkopolska, Lubuskie, OpolskieOdpowiedz
 
Narzędzia wątku

Linki sponsorowane

stare 04-26-2010, 15:28   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Park Mużakowski
Krajobrazowy park Hermanna von Pücklera w Bad Muskau znany jako Parku Mużakowski jest jednym z największych osiągnięć europejskiej XIX-wiecznej architektury ogrodniczej i jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Obszar parku to około tysiąca hektarów ciągnących się wzdłuż granicy na Nysie Łużyckiej, ale jego większa cześć znajduje się na terenie Niemiec.


Na pomysł utworzenia tego parku wpadł w 1815 roku Hermann von Pückler. Chciał on stworzyć park naturalistyczny, będący przejawem współżycia natury, kultury techniki i ducha, a więc tworzyć go miało miasto, podmiejskie wsie, rolnictwo, przemysł, łąki, rzeki i stawy. Miał stać się idealnym wyrazem połączenia natury, kultury, techniki i ducha.
Park został ostatecznie ukończony w 1945 roku, jednak nie zrealizowano wszystkich zamierzeń Pucklera z powodu braku funduszy, jednak po 1846 roku uczeń Pucklera pełnił funkcje Inspektora Ogrodów Mużakowskich i rozbudował go z ideą swojego mistrza i stworzył rezerwat przyrody Park Muskau.

W 1945 roku podczas działań II wojny światowej większa część budowali parkowych uległa zniszczeniu a po ustanowieniu granicy polsko-niemieckiej na Nysie Łużyckiej obiekt podzielono na część polska i niemiecką. OD 1989 roku zostały podjęte wspólne działania na rzecz rekonstrukcji i ochrony Parku Mużakowskiego.


Tereny są atrakcyjnym miejscem spędzania czasu, ponieważ znajdują się tutaj wyznaczone szlaki piesze, rowerowe i konne. Podążając nimi można obejrzeć wiele punktów widokowych z kamiennymi ławkami, np. panoramę na rzekę Łąkę Zamkową z Nowym i Starym Zamkiem.Zobacz Łęknicę na mapieLeknica, lubuskie
  Odpowiedź z Cytatem

stare 09-24-2015, 21:41   #2
Member
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Postów: 53
Domyślnie
świetne miejsce, widać dużą różnicę między polską stroną a niemiecką.


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
krajobraz, lubuskie, nysa łużycka, park, park muskau, park mużakowski, przyroda, łęknica

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony