opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

Wróć   opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi > Gdzie warto pojechać na wczasy > Turystyka Polska > Wielkopolska, Lubuskie, OpolskieOdpowiedz
 
Narzędzia wątku

Linki sponsorowane

stare 11-23-2010, 10:30   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Parowozownia Wolsztyn
W województwie wielkopolskim w mieście Wolsztyn ulokowana jest ponad stuletnia Parowozownia Wolsztyn, która nadal jest czynną lokomotywownią, z której codziennie wyjeżdżają parowozy do obsługiwania pociągów pasażerskich do Poznania i Leszna. W tej parowozowni można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów.

Na terenie parowozowni znajdziemy lokomotywy czynne, w tym pochodzący z 1917 roku najstarszy w Polsce czynny parowóz , parowozy towarowe konstrukcji niemieckiej, wagony osobowe z lat 1909 – 1930, pług odśnieżny z 1883 roku, parowóz bezogniowy z 1912 roku, zabytkową halę postojową z zapleczem warsztatowym i obrotnicą z 1908 roku, wieżę wodną z roku 1907, zasiek węglowy z działającymi dźwigami do nawęglania i żuraw wodny czy sprzęt ratownictwa technicznego.Znajdziemy tutaj także Muzeum w Parowozowni Wolsztyn, które powstało pod koniec XX wieku. Początkowo zbiory stanowiły przedmioty z likwidowanych pomieszczeń stacyjnych. Zobaczymy tutaj eksponaty ilustrujące historię kolei w tym regionie, eksponaty służby ruchowo – handlowej (wyposażenie biura zawiadowcy i kasy biletowej), służby trakcji (wyposażenia parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni), urządzenia łączności (łącznice, telefony), służby drogowej (urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego – wyposażenia przejazdów kolejowych, nastawni, układów szyn, lamp, wskaźników oraz wiele innych obiektów.Zobaczymy w muzeum także makietę stacji Wolsztyn przedstawiającą parowozownię i przyległy układ torów i poruszającymi się modelami, czyli trzema parowozami oraz wagonami towarowymi i osobowymi z epoki międzywojennej. Należy dodać, że makieta była prezentowana na wielu wystawach między innymi:Parowozownię można zwiedzać codziennie od 8 do 15.
Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku od 8 do 15.Za zwiedzanie muzeum i parowozowni zapłacimy 2 zł.
Przejazd w kabinie maszynisty parowozu kosztuje 150 zł.
Za przewodnika dla grupy zorganizowanej zapłacimy 20 zł.
Opłata za fotografowanie i filmowanie wynosi 10 zł.
Nocleg w Parowozowni kosztuje 35 zł.


Zobacz Parowozownię Wolsztyn na mapieFabryczna 1, Wolsztyn
  Odpowiedź z Cytatem

stare 09-24-2015, 21:57   #2
Member
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Postów: 53
Domyślnie
fajne miejsce, warte odwiedzenia


  Odpowiedź z Cytatem

stare 10-07-2015, 12:38   #3
Member
 
Zarejestrowany: Oct 2015
Postów: 51
Domyślnie
Mało kto wie, że w Wolsztynie jest największy festyn parowozów na naszym kontynencie. Warte obejrzenia.


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
muzeum, parowozownia, parowozownia wolsztyn, skansen, wielkopolska, wielkopolskie, wolsztyn

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony