opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

Wróć   opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi > Gdzie warto pojechać na wczasy > Turystyka Polska > Wielkopolska, Lubuskie, OpolskieOdpowiedz
 
Narzędzia wątku

Linki sponsorowane

stare 06-29-2010, 13:37   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej mieści się w Zielonej Górze a powstało ono w 1922 roku jako placówka lokalna. Początkowo znajdowały się w nim przedmioty związane z tradycją mieszczańską i cechową zebrane przez mieszkańca Alberta Severina. Ideą muzeum było dokumentowanie regionalizmu i "małej ojczyzny".Znaleźć tutaj można było dokumenty, przedmioty rodzimej sztuki i kultury materialnej pochodzące z różnych epok - od neolitu po czasy najnowsze.
Po II wojnie światowej Muzeum w Zielonej Górze upaństwowiono i zakwalifikowano jako Muzeum Regionalne podlegające Muzeum Narodowemu w Poznaniu a potem Muzeum Okręgowemu w Zielonej Górze. Stworzono wówczas takie działy jak: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, winiarski, sztuki, naukowo-oświatowy i pracownię konserwatorską oraz pomnażano zasoby muzealne. Wreszcie pod koniec lat 60. placówka zmieniła nazwę na Muzeum Ziemi Lubuskiej.


Muzeum Ziemi Lubuskiej skupione jest głównie wokół sztuki współczesnej oraz zbiory o tematyce winiarskiej
Zbiory z działu artystyczno-historycznego związane z regionem i o ponadregionalnym pochodzeniu liczą ponad siedemnaście tysięcy eksponatów.


Dział sztuka współczesna prezentuje malarstwo, rysunek, rzeźbę, ceramikę i tkaninę artystyczną od roku 1918 po czasy najnowsze. Znajdziemy tutaj prace takich artystów jak St. I. Witkiewicza, A. Strumiłło, F. Starowieyskiego, H. Gwizdały, J. Sterna, M. Jaremy, T. Kantora, K. Mikulskiego i W Hasiora.


W dziale sztuka dawna możemy podziwiać rzeźbę, malarstwo, grafikę, rzemiosło artystyczne od średniowiecza do połowy XX wieku, m.in. śląską rzeźbę późnogotycką, zbiór XVIII-wiecznych obrazów z warsztatów śląskich, zbiór porcelany, zegarów mechanicznych, konwisarstwa śląskiego, kowalstwa, złotnictwa oraz zabytków techniki.


Ekspozycja winiarstwo prezentuje zabytki o tematyce winiarskiej z zakresu sztuki i rzemiosła artystycznego: m. in. zespól XVIII i XIX –wiecznych urządzeń do produkcji wina, szkło artystyczne i użytkowe od XVIII do XX wieku oraz szkło z hut śląskich.


Historia miasta i regionu to z kolei zabytki kultury materialnej związane z historią miasta i regionu, m. in. zbiory kartograficzne, sfragistyczne pieczęcie miejskie od XVII do XX wieku, pocztówki oraz dokumenty historii najnowszej regionu.


Muzeum Ziemi Lubuskiej jest czynne od 1 czerwca do 30 września w środy od 12 do 19, w czwartki i piątki od 11 do 17 a w soboty i niedziele od 11 do 16.
Od 1 października do 31 kwietnia muzeum jest czynne w środy, czwartki i piątki od 11 do 17, w soboty od 10 do 15 a w niedziele od 10 do 16.
Bilet normalny kosztuje 6 zł a ulgowy 3 zł. Opłata za przewodnika wynosi 30 zł.
W soboty wstęp do muzeum na ekspozycje stałe jest darmowy.Zobacz Muzeum Ziemi Lubuskiej na mapieNiepodleglosci 15, Zielona Gora
  Odpowiedź z Cytatem

stare 09-24-2015, 21:43   #2
Member
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Postów: 53
Domyślnie
polecam, ciekawe miejsce


  Odpowiedź z Cytatem

stare 10-07-2015, 12:41   #3
Member
 
Zarejestrowany: Oct 2015
Postów: 51
Domyślnie
Często są tam organizowane ciekawe imprezy, warto brać w nich udział.


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
lubuskie, muzeum, muzeum ziemi lubuskiej, zielona góra

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony