Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 04-02-2010, 14:39   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Twierdza Osowiec
Twierdza Osowiec to rosyjski obiekt pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Znajduje się w województwie podlaskim, w gminie Goniądz w pobliżu bagien biebrzańskich. Mówi się na nią "rosyjskie Verdun", z uwagi na fakt że przez ponad pół roku Rosjanie bronili jej podczas I wojny światowej.Obiekt budowano w latach 1882-1892 jako twierdzę zaporową, jednak w czasie wojny rosyjsko-japońskiej z początku XX wieku zmodernizowano ją a w latach I oraz II wojny światowej uzupełniono obiekt elementami fortyfikacji polowej a także fortyfikacjami stałymi. Z założenia miała chronić szlak komunikacyjny Białystok- Królewiec.


Na twierdzę składają się cztery forty- centralny, zarzeczny, szweszki i nowy. Najważniejszy był fort "Centralny", poniewaz posiadał cytadelę. Poza tym był bardzo duży, jego obwód wynosił ponad 2,5 kilometra a na jego terenie mieściły się także baraki magazynowe, ceglane i drewniane domy oraz cerkiew.


Do czasów obecnych w całości przetrwały jedynie fort Centralny oraz Szwedzki. Fort Zarzeczny został zniszczony podczas wojennej zawieruchy i obecnie jest pod nadzorem, natomiast zniszczony fort Nowy mieści się w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego i stanowi jedną z jego atrakcji.

Dwa działające forty należą do wojska, ale część fortu Centralnego została udostępniona zwiedzającym, poza tym na jego terenie funkcjonuje muzeum Twierdzy Osowiec.


Zobacz Twierdzę Osowiec na mapieTwierdza Osowiec
  Odpowiedź z Cytatem

stare 07-25-2012, 10:07   #2
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Postów: 192
Domyślnie
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wycieczek Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
fortyfikacje, historia, podlaskie, twierdza osowiec

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.