Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 04-01-2010, 09:28   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Twierdza Modlin
Twierdza Modlin to zespół umocnień znajdujący się na Mazowszu, jedynie 30 kilometrów od centrum Warszawy. Nie sposób jej przegapić, ponieważ wielki znak przy drodze głównej informuje o jej istnieniu. Leży na prawym brzegu Narwi i jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w naszym kraju. Zawiera elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej oraz polskiej.


Obiekt zaczęto budować czasie potopu szwedzkiego. Wówczas powstały pierwsze umocnienia mające obronić przeprawę od ujścia Narwi do Wisły. Potem sam Napoleon zainteresował się obiektem i dobudował do niego cytadelę.
Twierdza wielokrotnie była zdobywana aż po klęsce powstania listopadowego Rosjanie postanowili ja rozbudować. Wówczas powstał budynek koszarowy o długości ponad 2 kilometrów, mogący pomieścić 17 tysięcy ludzi oraz spichlerz postawiony nad samą rzeką. Od tego momentu twierdza służyła Rosjanom i była wciąż modernizowana i dostosowywana do nowych rodzajów broni palnej.
W 1915 roku Niemcy zdobyli fortecę i urządzili w niej szpital oraz magazyny. W 1920 Władysław Sikorski powstrzymał wojska rosyjskie przed zdobyciem twierdzy i urządził w tym miejscu garnizon, magazyny i Szkołę Podchorążych Broni Pancernej. Na terenie obiektu starano się stworzyć obiekty przydatne na wypadek ewentualnego konfliktu.
Najbardziej znany okres dziejów twierdzy to czas od 13 do 29 września 1939, kiedy to Polacy dzielnie się bronili i nie chcieli poddać fortyfikacji Niemców. Wojska hitlerowskie zdobyły ją dopiero po kapitulacji Warszawy i urządzili tutaj obóz przejściowy oraz koncentracyjny, w którym zginęło około 20 tysięcy ludzi.


Cała Twierdza Modlin składa się z wielu części. Najważniejsza z nich jest Cytadela powstała w XIX wieku stanowiąca jądro obiektu. Na samą Cytadele składa się kilka obiektów, mianowicie XIX-wieczna twierdza wraz z koszarami obronnymi, przedmoście kazuńskie oraz przedmoście nowodworskie a także ruiny spichlerza.
Pozostałe obiekty twierdzy to zewnętrze (8 fortów) i wewnętrzne (10) pierścienie fortów wraz z obiektami pośrednimi, zespoły prochowni, magazyny, zabudowania koszarowe oraz pozostałości umocnień polowych i fortyfikacji polskich z 1939 roku.


Obecnie istnieje możliwość zwiedzania niektórych elementów twierdzy, indywidualnie bądź w grupach zorganizowanych. Wprawdzie nie wszystkie obiekty się do tego nadają, ale można zobaczyć część koszar obronnych cytadeli, część umocnień i zabudowań zaplecza, Bramę Ostrołęcką oraz Fort X. Na terenie obiektu funkcjonuje także Fundacja "Park Militarny Twierdzy Modlin", która organizuje różne imprezy na terenie obiektu.


Jako ciekawostkę dodam, że Twierdza Modlin wielokrotnie była wykorzystywana przez filmowców jako scenografia. W „C.K. Dezerterach" większość scen koszarowych nakręcono właśnie tutaj, w "Kilerze" scena obiadu w więzieniu, natomiast ruiny spichlerza posłużyły za zamek Horeszków w „Panu Tadeuszu”.Zobacz Twierdzę Modlin na mapieTwierdza Modlin
  Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-2013, 19:22   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Postów: 25
Domyślnie
Gdyby ktoś szukał noclegu w Warszawie lub okolicy zapraszamy do naszego RoyalHotel. Hotel położony jest własnie na terenie Twierdzy Modlin. Jest to wyjątkowe miejsce z unikalną atmosferą. W historycznym otoczeniu Twierdzy Modlin podejmujemy naszych Gości dokładając wszelkich starań, by na każdym kroku czuli naszą troskę o wysoką jakość i komfort pobytu.


  Odpowiedź z Cytatem

stare 02-04-2013, 17:00   #3
Senior Member
 
Avatar eDom
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 355
Domyślnie
Jak byliśmy mali to dziadek często nas zabierał na wycieczki w tamte rejony i opowiadał historie związane z Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się A wiedzieliście, że budynek prawdopodobnie zaprojektował osobiście cesarz Napoleon I? Niestety nie da się tego udowodnić, ale jeśli to faktycznie prawda to jest to unikat na skalę światowąOstatnio edytowane przez eDom ; 02-04-2013 o 17:03
  Odpowiedź z Cytatem

stare 02-16-2013, 14:47   #4
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Postów: 140
Domyślnie
Ja tak szczerze mówiąc nigdy nie miałem okazji być w okolicach Modlina oraz twierdzy,ale opis brzmi bardzo ciekawie,zachęcająco. Jeżeli ktoś ma wolny dzień i mieszka w okolicach Warszawy to z pewnością warto tam zajrzeć.


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


  Odpowiedź z Cytatem

stare 08-09-2013, 16:10   #5
Senior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Postów: 190
Domyślnie
Chyba takie miejsca najbardziej spodobają się wielbicielom historii, ale z pewnością warte jest zobaczenia


  Odpowiedź z Cytatem

stare 04-28-2015, 17:02   #6
Junior Member
 
Zarejestrowany: Apr 2015
Postów: 20
Domyślnie
Byłam raz,ale mnie jakoś to miejsce nie zaskoczyło, nie oczarowało.


__________________
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się

Ostatnio edytowane przez Lidia87 ; 04-28-2015 o 18:30
  Odpowiedź z Cytatem

stare 05-13-2015, 08:36   #7
Senior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Postów: 165
Domyślnie
Ja także nigdy tam nie byłem,ale same zdjęcia robią pozytywne wrażenie i z pewnością miejsce godne uwagi,pytanie czy jest tam kilka dni zwiedzania czy też w zupełności wystarczy jeden.


__________________
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się
  Odpowiedź z Cytatem

stare 10-07-2015, 12:01   #8
Member
 
Zarejestrowany: Oct 2015
Postów: 51
Domyślnie
Lubię wracać do TM, to miejsce ma swój niesamowity urok.


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
fortyfikacje, historia, mazowieckie, mazowsze, ruiny, twierdza modlin, warszawa

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.