opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

Wróć   opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi > Gdzie warto pojechać na wczasy > Turystyka Polska > Mazowsze, Łódzkie i ŚwiętokrzyskieOdpowiedz
 
Narzędzia wątku

Linki sponsorowane

stare 01-05-2011, 13:37   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Muzeum Ziemi Rawskiej
W Rawie Mazowieckiej mieści się Muzeum Ziemi Rawskiej, które założono w 1965 roku. Początkowo mieściło się ono w komnatach odrestaurowanej Baszty Zamku Książąt Mazowieckich, jednak potem przeniesiono je do dawnego kolegium jezuickiego.


W muzeum najważniejsza jest wystawa „Tradycyjna izba chłopska regionu rawskiego”, która jest próbą rekonstrukcji wnętrza mieszkalnego w wystroju odświętnym z lat 1880 –1950. Znajdziemy tutaj takie dewocjonalia jak krzyże, lichtarze, gipsowe figurki i święte obrazy a także papierowe ozdoby, kilimy, haftowane poszewki czy ozdobne chodniki.Z kolei wystawa „Salonik babuni z przełomu XIX i XX wieku” prezentuje pokój seniorki rodu babuni, czyli znajdziemy tutaj stoliczek (tzw. niciak), kryjący w sobie niezliczona liczbę przegródek i schowków na pasmanterię, szydełka i druty, klęcznik z brewiarzem oraz obraz Józefa Krzesza-Mąciny "Figura Matki Boskiej w nocy" a także neorokokowe biurko z lampą naftową o tulipanowym kloszu i kryształowym kałamarzem.Muzeum Ziemi Rawskiej posiada kilka działów, a mianowicie dział etnografii, dział numizmatyczny, dział historii, dział archeologii oraz dział sztuki.
Oddziałem Muzeum Ziemi Rawskiej jest Baszta Zamku Książąt Mazowieckich z XIV wieku, w której mieszczą się następujące ekspozycje:
  • „Sala rycerska”
  • „Zamki obronne na Mazowszu Zachodnim”
  • „Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie”
  • Wystawy fotografii Jerzego Koprowskiego"


Można ją zwiedzać od czerwca do września w soboty i niedziele od 11 do 15.Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku od 10 do 15 a w soboty od 10 do 14.


Zobacz Muzeum Ziemi Rawskiej na mapie


Lowicka 26, Rawa Mazowiecka
  Odpowiedź z Cytatem

stare 07-25-2012, 11:47   #2
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Postów: 192
Domyślnie
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wycieczek Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
baszta, muzeum, muzeum ziemi rawskiej, rawa mazowiecka

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony