opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

Wróć   opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi > Gdzie warto pojechać na wczasy > Turystyka Polska > Małopolska, Lubelszczyzna i PodkarpacieOdpowiedz
 
Narzędzia wątku

Linki sponsorowane

stare 03-22-2010, 16:36   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Jaskinia Łokietka
Jaskinia Łokietka zwana także Grotą Łokietka znajduje się w Dolinie Sąspowskiej w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to jaskinia krasowa, w której kiedyś, według legendy, miał się schronić król Władysław łokietek przed wojskami czeskimi.
Sama jaskinia od końca XVIII wieku stanowi atrakcje turystyczną. Do jej wejścia prowadzi wąska szczelina o długości ponad 20 metrów. Idąc korytarzem, dochodzi si,ę do Sali Rycerskiej, z niej korytarzem do komory zwanej Sypialnią i do tzw. Kuchni.


Łączna długość korytarzy i komór w jaskini wynosi 270 metrów a wewnątrz temperatura wynosi zawsze ok. 8 stopni Celsjusza. Samo wnętrze jaskini nie jest szczególnie atrakcyjne. Wiele nacieków zostało zniszczonych w XIX wieku. W tym też czasie odkryto tutaj kości niedźwiedzia jaskiniowego. Poza tym w grocie można podziwiać nieduże stalaktyty rurkowe, żebra naciekowe oraz faliste draperie. Szczególnie interesujący jest duży słup naciekowy „Orzeł”.
W dzisiejszych czasach w okresie zimowym przed wejściem tworzą się stalagmity lodowe o pięknych kształtach.


Obecnie jaskinia została dostosowana na potrzeby turystyki, czyli zainstalowano elektryczne oświetlenie, drewniane schody oraz zatrudniono przewodników. Można ją zwiedzać od 13 kwietnia do 28 października codziennie od 9 do 15.30 w kwietniu, do 18.30 od maja do sierpnia, do 17.30 we wrześniu o 16.30 w październiku. Cena biletu to 7 zł a za ulgowy zapłacimy 5 zł. Obiekt zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem.Zobacz Jaskinię Łokietka na mapieOjcow 15, dolina Saspowska w Ojcowie,32-047 Ojcow
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
grota łokietka, jaskinia łokietka, małopolska, ojców, ojcowski park narodowy

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony