opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi (http://www.globforum.pl/)
-   Inne formy aktywnego wypoczynku (http://www.globforum.pl/inne-formy-aktywnego-wypoczynku/)
-   -   Kopalnia Augusta dla grotołazów (http://www.globforum.pl/inne-formy-aktywnego-wypoczynku/669-kopalnia-augusta-dla-groto-azow.html)

nemeziss 03-25-2010 13:37

Kopalnia Augusta dla grotołazów
 
We wsi Kamionki położonej w województwie dolnośląskim u podnóża Gór Sowich znajduje się Kopalnia Augusta. Została ona założona pod koniec XIX wieku przez mistrza murarskiego Reinharda Glognera ze Świebodzic, który liczył na to, że znajdzie tutaj srebro, ponieważ w 1887 roku analiza próbek skał w Kamionkach wykazała obecność srebra w rudach ołowiu.


Pod koniec wieku wydrążona sztolnie, które połączyły się z funkcjonująca przed XIX wiekiem częścią kopalni, z której wydobywano rudy barytowe z siarczkami galeny i srebra oraz rudę ołowiu.

Kopalnia jest podzielona na cztery poziomy, z których dwa pierwsze znajdują się na drewnianych podestach, poziom ostatni jest całkowicie zalany wodą a najbardziej rozbudowany jest poziom III, który składa się z prawie 300- metrowych chodników. Jest on wydrążony w skale i zalany wodą do 30 do 130 metrów.


Kopalnie jest jedną z trudniejszych do zwiedzenia, ponieważ jej wnętrze zawiera wiele niebezpieczeństw a wejście jest wyjątkowo ciasne. Właściwie sama kopalnie jest trudna do odnalezienia.
Obiekt jest unikatowy ze względu na znajdowały się tutaj złoża rudy, które już na początku XX wieku zostały wyczerpane. Z tego powodu miejsce zostało opuszczone, ale poza czwartym poziomem możne je zwiedzić, z tym że należy mieć odpowiedni sprzęt oraz przygotowanie. Szczególnie niebezpieczne są poziomy I i II, których podesty są przegniłe i miejscami uszkodzone. Kopalnie nadaje się raczej dla doświadczonych grotołazów.


Zobacz Kamionkę na mapieREKLAMA


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki.
Zarejestruj się


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.