Forum turystyczne - opinie, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 04-12-2010, 09:37   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Brześć
Brześć jest jednym z większych miast na Białorusi. Leży na Polesiu, nad rzeką Bug u ujścia Muchawca przy samej granicy z Polską. Miasto poza tym że stanowi ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy jest istotnym centrum kultury polskiej na Białorusi.

W całej historii swojego istnienia Brześć wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Miasto należało do terytorium Polski, Rusi, Litwy, było oblegane przez Tatarów, Kozaków i Szwedów a od 1991 roku leży w granicach Białorusi. Większość ludności polskiej opuściła to miejsce po 1945 roku.Co warto zwiedzić w Brześciu:Twierdza brzeska


Ten zespół fortyfikacji został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku przy ujściu rzeki Muchawiec do Bugu przez Imperium Rosyjskie.
W skład fortyfikacji wchodzi cytadela, która została zbudowana na wyspie otoczonej wodami Muchawca, przedmościa Kobryńskie, Wołyńskie i Terespolskie a także dwanaście fortów.
W 1915 roku niektóre elementy twierdzy zostały zniszczone przez wycofujących się Rosjan.Cmentarz Rzymskokatolicki


Jest to nekropolia katolicka założona w XIX wieku. Pochowano tutaj lekarzy, urzędników, prawników o wojskowych. W 1942 roku, kiedy miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką, rozkopano cmentarz i większość nagrobków przeniesiono w inne miejsca a w 1956 roku miejsce zostało całkowicie zamknięte.
Do dziś ocalało kilkaset nagrobków, z których najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Na cmentarzu można także zobaczyć kwaterę polskich żołnierzy, którzy zginęli wojnie w latach 191801920 oraz neoklasycystyczną kaplicę.


Cmentarz Tryszyński


To jedna z najstarszych nekropolii miasta, która zajmuje obszar prawie 6 hektarów. Obiekt powstał w końcu XIX wieku i służył jako miejsce pochówku zarówno prawosławnych, jak i przedstawicieli innych wyznań. Obiekt zamknięto w 1969 roku.


Synagoga Chóralna

Znajduje się w centrum miasta i jest to najważniejsza świątyni społeczności żydowskiej w Brześciu.
Obiekt wybudowano w połowie XIX wieku na miejscu zburzonej starej synagogi.
W czasie okupacji niemieckiej w obiekcie znajdował się magazyn, w którym Niemcy umieszczali skonfiskowane rzeczy.
W 1959 roku synagoga przeszła w ręcę białoruskich władz miejskich, które przebudowano ją na kino Oktiabr, którego obecna nazwa to kino Białoruś.Inne obiekty warte zobaczenia:

  • Klasztor Bernardynek w Brześciu

  • Kościół Podwyższenia Krzyża

  • Kościół ewangelicko-augsburski

  • Zabudowa w "Stylu zakopiańskim"

  • Cerkiew św. Szymona (Symeona)

  • Dom Harcerza

  • Urząd Wojewódzki

  • Szkoła Rzemiosł z 1937

  • Kolonia mieszkaniowa "Narutowicza"

  • Hotel oficerski z 1938 roku, proj. Jan ZachwatowiczZobacz Brześć na mapieBrzesc, Bialorus
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
białoruś, brześć, fortyfikacje, zabytki

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.