opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 03-23-2010, 14:38   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Zamek Orawski
Zamek Orawski znajduje się na Słowacji, w miejscowości Orawskie Podzamcze. Obiekt jest położony na malowniczej skale, nad rzeką Orawą. Miejsce znajduje się bardzo blisko polskiej granicy, zatem osoby w południa kraju mogą w ciągu jednego dnia pojechać zobaczyć zamek i wrócić. Obiekt jest jednym z piękniejszych na Słowacji.
Zamek wybudowano prawdopodobnie po 1241 roku. Wielokrotnie przechodził z rąk węgierskich do słowackich, potem do polskich i odwrotnie. Jego funkcja początkowo była obronna, lecz w ciągu wielu lat swojego istnienia kolejni właściciele majątku dokonywali przeróbek aż pod koniec XVIII wieku obiekt stracił swój obronny charakter. Z kolei pożar, który wybuchł na samym początku XIX wieku spowodował spustoszenie budynku.


Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność państwa i wtedy podjęto prace renowacyjne. Przywrócono mu dawną świetność a w samym budynku urządzono muzeum, w którym prezentowana jest historia zamku oraz eksponaty z epoki Turzonów a także z czasów komposesoratu. Znajduje się w nim także ekspozycja przyrodnicza, ornitologiczna oraz etnograficzna.

Zamek tworzą trzy kompleksy średniowieczno -renesansowych budynków, z których najstarszym jest zamek górny pochodzący z XIII wieku. Sprawia niesamowite wrażenie, ponieważ wydaje się przyklejony do skały, na której się znajduje.
Niżej znajduje się zamek średni z czworoboczna wieżą oraz dwoma pałacami.
Najniżej położony jest zamek dolny wraz z pałacem, barokowym kościołem zamkowym i wieżą.


Sezon trwa od końca kwietnia do końca września i wtedy na terenie zamku organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, walk rycerskich czy pokazów tańców średniowiecznych, jednak sam zamek można zwiedzać przez cały rok, z tym że niemożliwe jest robi9enie tego na własną rękę. Zwykle musi się utworzyć grupa kilkuosobowa i wówczas przewodnik oprowadza ją po tych średniowiecznych budowlach.
W sezonie obiekt jest udostępniony turystom w godzinach od 8.30 do 17.30, poza sezonem od 8.30 do 15, 16. Bilety nie były dotąd szczególnie drogie, jednak po wejściu Słowacji do strefy euro należy się liczyć z nieco większymi kosztami.


Warto dodać, że w 1922 roku Zamek Orawski posłużył twórcą filmu „Nosferatu- symfonia grozy” jako scenografia. Nakręcono w nim także jeden z odcinków „Janosika”.Zobacz Orawskie Podzamcze na mapieOrawskie Podzamcze
  Odpowiedź z Cytatem

stare 03-24-2010, 14:37   #2
Senior Member
 
Avatar raissa
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Wola
Postów: 177
Domyślnie
A to tutaj jest ten słynny zamek Drakuli, o którym sie tyle mówi?


  Odpowiedź z Cytatem

stare 03-24-2010, 14:41   #3
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie
Nie raissa, ten zamek o który pytsa, znajduje się w Bran. I on znajduje sie w Rumunii, nie na Słowacji


  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
orawskie podzamcze, słowacja, zamek orawski, zamki

« Sybin | Zamek Bran »
Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.