opinie, forum, wycieczki, tanie noclegi

Linki sponsorowane

stare 02-18-2010, 09:46   #1
Administrator
 
Avatar nemeziss
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Szczecin
Postów: 1,995
Domyślnie Żagle nad Zalewem Szczeciński

Zalew Szczeciński, choć nazwa na to wskazuje, znajduje się jakieś 30 km od Szczecina drogą wodną a jeżeli jedziemy samochodem odległość ta wynosi ok. 60 km. Tak jak Szczecin nie leży nad nad morzem, nie leży też nad zalewem.


Zalew znajduje się u ujścia Wkry, Odry i Piany a od Zatoki Pomorskiej oddzielają go wyspy Uznam i Wolin.


Powierzchnia zalewu wraz z cieśninami wynosi 911,8 km2, ale tylko połowa z tego należy do terytorium Polski.


Średnia głębokość tego akwenu to 4 metry a maksymalna to 8 metrów.W Szczecinie znajduje się również port, który ciągnie się od Świnoujścia, przez Zalew Szczeciński Torem Wodnym, po którym pływają pełnomorskie statki. Długość i szerokość poszczególnych torów są zmienne a głębokość minimalna pozwala na zanurzenie do 1,80 m.Zalew Szczecińskie jest atrakcyjnym miejscem dla żeglarzy, nie tylko z powodu swoim walorów wodnych. Chociaż pływa się głównie po płytkich wodach, wiele osób upodobało sobie ten region ze względu na walory krajobrazowe oraz przyrodnicze.
Prawie 80 % terenu to parki i rezerwaty objęte prawnymi formami ochrony przyrody. Można tu spotkać tak rzadkie okazy ptaków jak wodniczka (będąca jednym z najrzadszych gatunków ptaków na świecie) czy orzeł bielik.


Linia brzegowa zalewu jest urozmaicona pasami płycizn i wysokimi klifami a woda z roku na rok jest czystsza. Zachodni brzeg zalewu jest granicą kompleksu lasów Puszczy Wkrzańskiej a kończy się cieśnina oddzielającą stały ląd ud wyspy Uznam. Granicę północna stanowi Kraina 44 Wysp, czyli wsteczna delta Świny. Na wschodzie za to znajdują się klifowe wyspy a właściwie całe północne wybrzeże należy do Wolińskiego Parku Narodowego. Południowy skraj zalewu stanowi wyspa Chełminek. Zachód zalewu leży już poza granicami naszego państwa.

Z powodu niewielkiej głebokości akwenu, wiatr ma na niego duży wpływ. W zależności od kierunków wiatrów mogą zachodzić nad wodami zjawiska piętrzenia i falowania i piętrzenia wody do wysokosci 1 metra lub jej opad do ok 60 cm.

W okolicach zalewu organizowane są liczne imprezy kulturalne.Zobacz Czarnocin nad Zalewem Szczecińskim na mapie
Czarnocin
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
atrakcje, morze, szczecin, woliński park narodowy, wyspa, zalew szczeciński, świnoujście, żagle, żegluga

Narzędzia wątku
Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.